
Działalność hazardowa w wynajmowanym lokalu a odpowiedzialność wynajmującego• Data: 16-04-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska |
Zamierzam wynająć lokal osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Poprosiłam o dostęp do CEIDG i udostępniono mi informacje o profilu tej firmy. W jednym z punktów przeczytałam: 93.29B Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana oraz 92.00.Z Działalność związana z grami losowymi i zakładami wzajemnymi. To mnie zaniepokoiło. Czy przedsiębiorca o takim profilu musi posiadać koncesję lub pozwolenie na prowadzenie takiej działalności (hazard)? Jeżeli nie okazał żadnych zezwoleń, czy wynajem mu lokalu może mnie narazić na jakąś odpowiedzialność karną? |
![]() |
Gry losowe jako rodzaj hazarduGry losowe to rodzaj hazardu, bowiem ustawa o grach hazardowych stanowi, że: Grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach (art. 1 ust.2). Dalej, zgodnie z wymienioną ustawą o grach hazardowych: Urządzanie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach oraz prowadzenie działalności w tym zakresie jest dozwolone na podstawie właściwej koncesji, zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia (art. 3).
Jak zatem Pani widzi, wymagane jest albo zgłoszenie, albo zezwolenie, albo koncesja – w zależności od rodzaju gry, zakładu.
Zgodnie z art. 23a wymienionej ustawy:
Automaty do gier, urządzenia losujące i urządzenia do gier mogą być eksploatowane przez podmioty posiadające koncesję lub zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gier losowych lub gier na automatach oraz przez podmioty wykonujące monopol państwa, po ich zarejestrowaniu przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. Powyższy obowiązek nie dotyczy terminali w kolekturach gier liczbowych służących do urządzania gier liczbowych lub sprzedaży loterii pieniężnych oraz urządzeń służących do urządzania gier liczbowych lub loterii pieniężnych urządzanych na terytorium więcej niż jednego państwa (gry multijurysdykcyjne). Zakres karalności za prowadzenie nielegalnych gier hazardowychZgodnie z Kodeksem karnym skarbowym (K.k.s.): Art. 107. § 1. Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi gry hazardowe, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. § 2. Kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze hazardowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. § 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu zabronionego określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze hazardowej, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. § 4. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Art. 107a. [Organizowanie gier bez zabezpieczeń] § 1. Kto urządza lub prowadzi grę hazardową bez wymaganego urzędowego sprawdzenia lub bez nałożenia wymaganych urzędowych zamknięć, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie. § 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Art. 107d. [Nielegalne posiadanie automatu do gier] Kto wbrew warunkom koncesji lub bez wymaganego urzędowego sprawdzenia lub bez nałożenia wymaganych urzędowych zamknięć posiada automat do gier, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
Art. 110b. [Umożliwianie udziału w grze hazardowej osobie, która nie ukończyła 18 lat] Kto umożliwia osobie, która nie ukończyła 18. roku życia, udział w grze hazardowej innej niż loteria promocyjna lub fantowa, podlega karze grzywny za wykroczenia skarbowe. Podmioty, które podlegają karze za naruszenie ustawy o grach hazardowych?Niestety, wynajmujący, który wynajął lokal pod działalność naruszającą wymogi ustawy o grach hazardowych również może ponieść odpowiedzialność. Wszak zgodnie z art. 89 ustawy o grach hazardowych:
1. Karze pieniężnej podlega: 1) urządzający gry hazardowe bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia; 2) urządzający gry hazardowe na podstawie udzielonej koncesji, udzielonego zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia, który narusza warunki zatwierdzonego regulaminu, udzielonej koncesji, udzielonego zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia lub prowadzi gry na automatach do gier, urządzeniu losującym lub urządzeniach do gier bez wymaganej rejestracji automatu do gier, urządzenia losującego lub urządzenia do gry; 3) posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa; 4) posiadacz samoistny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, o ile lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego.
Ta kara to aż 100 000 zł od każdego automatu. Uzupełnienie umowy najmu o stosowne zezwoleniaPonadto nie jest wykluczone postawienie zarzutów za pomocnictwo w popełnieniu wcześniej opisanych czynów z Kodeksu karnego skarbowego, gdy organ dowiedzie, że wiedziała Pani o nielegalności działalności, a mimo to godziła się na wynajmowanie w celu jej prowadzenia lokalu i pobierała z tego zyski. Aby zatem uniknąć odpowiedzialności, musiałaby Pani wymagać dołączenia do umowy najmu właściwego zezwolenia, zgłoszenia, koncesji.
PrzykładyNieświadomy wynajmujący i automaty do gier Pan Marek wynajął swój lokal małej firmie reklamującej się jako salon gier zręcznościowych. Nie sprawdził dokładnie działalności najemcy i nie wymagał okazania żadnych zezwoleń. Po kilku miesiącach do lokalu wkroczyła kontrola skarbowa i odkryła, że w środku działają niezarejestrowane automaty hazardowe. Pan Marek, mimo że nie brał bezpośredniego udziału w działalności, został obciążony karą pieniężną jako posiadacz lokalu.
Właściciel kawiarni w kłopotach przez podnajmującego Pani Anna prowadziła kawiarnię i postanowiła podnająć jedno z pomieszczeń na „punkt gier towarzyskich”. Najemca zapewniał, że wszystko jest legalne, ale nie przedstawił wymaganych dokumentów. Po kilku miesiącach okazało się, że w pomieszczeniu organizowane są nielegalne zakłady bukmacherskie. Pani Anna, jako posiadaczka lokalu, otrzymała wysoką grzywnę, choć nie była świadoma skali problemu.
Ostrożność się opłaca Pan Krzysztof miał zamiar wynająć lokal firmie zajmującej się „rozrywką elektroniczną”. Przeglądając kod PKD działalności, zauważył wpis o grach losowych. Zaniepokojony, zażądał okazania koncesji. Najemca nie był w stanie jej przedstawić, więc Pan Krzysztof zrezygnował z wynajmu. Kilka miesięcy później okazało się, że firma została zamknięta za organizowanie nielegalnego hazardu – dzięki swojej ostrożności Pan Krzysztof uniknął poważnych konsekwencji. PodsumowanieWynajmowanie lokalu osobie prowadzącej działalność związaną z grami losowymi i zakładami wzajemnymi wiąże się z ryzykiem prawnym, jeśli nie posiada ona wymaganych zezwoleń. Właściciel nieruchomości może ponieść konsekwencje finansowe, a nawet prawne, jeśli okaże się, że w jego lokalu prowadzona jest nielegalna działalność hazardowa. Aby uniknąć problemów, warto dokładnie weryfikować najemcę i wymagać okazania odpowiednich koncesji lub zezwoleń przed podpisaniem umowy. Oferta porad prawnychPotrzebujesz pomocy w ocenie ryzyka prawnego związanego z wynajmem lokalu lub przygotowania odpowiedniego pisma? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzeniu dokumentów związanych z umową najmu i zgodnością z przepisami o grach hazardowych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych - Dz.U. 2009 nr 201 poz. 1540
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe. |
|