W serwisie
Materiały
Działalność gospodarcza w garażu, jaki adres wpisać w CEIDG?• Data: 08-10-2024 • Autor: Marcelina Mazurkiewicz |
Zięć chce podpisać z nami umowę użyczenia garażu przylegającego do budynku mieszkalnego (wzór umowy w załączniku). Planuje w tym garażu prowadzić działalność gospodarczą (warsztat). Zięć mieszka w innym miejscu. Użyczony miałby być jedynie garaż, który ma osobne wejście. Garaż nie ma swojego numeru, numer ma jedynie budynek, do którego przylega. Czy na podstawie takiej umowy możliwe jest zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG przez zięcia? Jaki należy zatem wskazać adres? Adres budynku (garaż nie ma numeru)? Czy może konieczne jest np. użyczenie jeszcze dodatkowej powierzchni (pokoju/części pokoju), która wskazana zostałaby jako miejsce prowadzenia działalności? Czy załączony projekt umowy jest wystarczający, czy może trzeba coś w nim zmienić? |
|
Adres prowadzenia działalności gospodarczejKwestie związane z adresem prowadzenia działalności gospodarczej reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Art. 5 ust. 1 wskazuje, że wpisowi do CEIDG podlegają takie dane jak (pkt 6) adres do doręczeń oraz – jeżeli przedsiębiorca takie miejsce posiada – adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej; dane dotyczące adresu są zgodne z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju, o ile to w danym przypadku możliwe.
Kolejna ważna kwestia jest wskazana w art. tej ustawy: „wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG, z wyjątkiem wniosku o wykreślenie przedsiębiorcy, składa się oświadczenia o […] 2) posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy są wpisywane do CEIDG”. Tytułem prawnym będzie tutaj umowa użyczenia. Co do adresu to treść przepisów nie reguluje sytuacji, o której Państwo piszą, czyli prowadzenia działalności w budynku, którego pełny adres trudno wskazać. Należy więc odnieść się do praktyki.
W formularzu CEIDG-1 w poz. 7 zgłasza się stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Jak wynika z objaśnień wypełniania formularza CEIDG-1 w odniesieniu do poz. 7 tego formularza: „7. Stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej – podaj najważniejsze stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, w którym planujesz zarządzać całą firmą. Takim miejscem może być biuro, sklep, punkt przyjmowania usług, magazyn, plac, twoje mieszkanie. Adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej może być tylko na terenie Polski. Adres ten będzie w wyszukiwarce przedsiębiorców widoczny dla każdego. Masz obowiązek posiadać tytuł prawny do lokalu, którego adres podajesz w tej sekcji. Najczęściej spotykanymi tytułami prawnymi do nieruchomości są: prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, użytkowanie, dzierżawa, najem”.
„Najważniejsze z punktu widzenia obrotu gospodarczego jest wskazanie w danych przedsiębiorcy adresu, umożliwiającego z nim skuteczny kontakt, zwłaszcza w postaci kontaktu listownego ze strony organów administracji publicznej” – tak w komentarzu do omawianej ustawy pisze Agnieszka Żywicka (komentarz do Konstytucji Biznesu). Adres garażu, w którym prowadzona jest działalnośćFormularz CEIDG-1 daje również możliwość dodatkowego opisu miejsca, więc teoretycznie można byłoby opisać w nim garaż usytuowany koło domu. Jednak dalszym problemem do rozwiązania będzie właśnie kwestia korespondencji, bo taka firmowa korespondencja musiałaby trafiać do domowej skrzynki pocztowej. Wydaje się, że dobrym wyjściem byłoby umieszczenie na garażu dobrze oznakowanej skrzynki pocztowej z nazwą firmy, tak aby w razie dostarczania poczty, listonosz od razu zauważył skrzynkę firmową i nie miał wątpliwości, czy korespondencję umieścić w skrzynce domowej, czy skrzynce umieszczonej na garażu.
Piszą Państwo, iż garaż przylega do budynku i nie ma swojego odrębnego numeru porządkowego. W takim wypadku należy sięgnąć do przepisów szczególnych, aby ustalić, czy w świetle Prawa budowlanego taki garaż można traktować jako część budynku, co skutkować będzie uznaniem, że garaż posiada taki sam numer porządkowy jak budynek, czyli po prostu ten sam adres. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa, kiedy budynek uznaje się za odrębny, a kiedy nie. Jednak, aby dokonać analizy, należałoby zapoznać się dokładnie z projektem budynku, pozwoleniem na budowę itd. W sprawie istotne jest jednak, iż w świetle prawa najważniejsza jest właśnie kwestia takiego wskazania danych, które umożliwiają kontakt z przedsiębiorcą. W uproszczeniu należy więc uznać, że garaż przylega do budynku, jest jego częścią, można więc uznać, że jako adres prowadzenia działalności gospodarczej można wskazać adres budynku.
Podsumowując, jako adres prowadzenia działalności należy wskazać adres całej nieruchomości. We wniosku do CEIDG w punkcie 7 jest pole „opis nietypowego miejsca”. Opisanie tam, iż jest to garaż przylegający do budynku, oceniam jako wystarczające i nie widzę tu pola do jakichkolwiek komplikacji. Aby nie było wątpliwości z pocztą, należy dobrze oznaczyć garaż nazwą firmy i najlepiej umieścić na nim skrzynkę pocztową z jej nazwą.
Jeszcze w kwestii załączonej umowy – jest wystarczająca, garaż został w niej prawidłowo opisany jako przylegający do budynku. PrzykładyWarsztat stolarski w garażu rodziców Janek prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i chce zarejestrować warsztat stolarski, który mieści się w garażu przylegającym do domu jego rodziców. Garaż nie ma osobnego numeru, więc Janek wskazał we wniosku do CEIDG adres budynku mieszkalnego z adnotacją, że działalność prowadzona jest w garażu. Taki wpis został zaakceptowany, a Janek dodatkowo oznakował garaż nazwą firmy i zamontował osobną skrzynkę pocztową, co rozwiązało problem dostarczania korespondencji.
Serwis komputerowy w garażu teściów Marek, informatyk, postanowił otworzyć serwis komputerowy w garażu przylegającym do domu swoich teściów. Zawarł z nimi umowę użyczenia na garaż, jednak w CEIDG musiał wskazać pełen adres budynku, do którego przylega garaż. Dodatkowo umieścił na garażu tabliczkę z nazwą firmy oraz skrzynkę pocztową, co umożliwiło skuteczne doręczanie poczty związanej z działalnością.
Zakład wulkanizacyjny na działce brata Krzysztof otworzył mały zakład wulkanizacyjny w garażu na działce swojego brata. Garaż nie miał osobnego numeru, dlatego Krzysztof, zgodnie z umową użyczenia, wpisał we wniosku do CEIDG adres domu brata, wskazując, że działalność odbywa się w garażu. Uznano to za poprawne, ale Krzysztof musiał oznaczyć garaż i umieścić skrzynkę pocztową, aby uniknąć problemów z dostarczaniem korespondencji. PodsumowanieW przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w garażu przylegającym do budynku mieszkalnego, należy wskazać adres budynku jako adres firmy, ponieważ garaż nie posiada własnego numeru porządkowego. Warto również zadbać o oznaczenie garażu nazwą firmy oraz umieszczenie osobnej skrzynki pocztowej, aby ułatwić dostarczanie korespondencji. Umowa użyczenia na sam garaż jest wystarczająca do rejestracji działalności w CEIDG. Oferta porad prawnychOferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie wszelkich niezbędnych pism, takich jak umowy, wnioski czy reklamacje, dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojej firmy. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać szybką i rzetelną pomoc prawną. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy - Dz.U. 2018 poz. 647
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcelina Mazurkiewicz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale