
Działalność gospodarcza na rencie a składki ZUS• Autor: Radca prawny Wioletta Dyl |
Otrzymałem rentę z KRUS-u na dwa lata, a jestem 7 miesięcy przed ukończeniem 65 lat, kiedy to uzyskam prawa do emerytury z ZUS-u, ponieważ większość lat pracy mam jako działalność gospodarczą i ubezpieczony byłem w ZUS-ie. Czy teraz będąc na rencie, otwierając działalność gospodarczą pozarolniczą i pracując, będę musiał płacić jakieś składki do ZUS-u? Proszę o informacje jak to wygląda w praktyce, proszę mieć na uwadze że teraz jestem rencistą, a za niedługo będę emerytem i jak sprawa wygląda z płaceniem składek do ZUS. |
![]() Fot. Fotolia |
Praca na rencie a ubezpiczenia społeczne ZUSPraca na rencie nie w każdym przypadku powoduje w stosunku do osoby ją wykonującej obowiązek ubezpieczeń społecznych w ZUS-ie. W zależności od jej charakteru, a tym samym tytułu do ubezpieczeń, osoba taka będzie im podlegać obowiązkowo bądź dobrowolnie. Nieco inaczej jest z ubezpieczeniem zdrowotnym. Generalnie rencista zarobkujący podlega temu ubezpieczeniu obligatoryjnie co wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna więc być opłacana z każdego tytułu, z którym wiąże się obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Np. jeżeli osoba otrzymuje rentę i prowadzi działalność gospodarczą, musi odprowadzać składki z obu tytułów. Dobrowolne składki dla osób pobierających rentę rolnicząZ kolei, jak wynika z art. 9 ust. 4c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które nabyły prawo do renty, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury. Jednak, jak stwierdził m.in. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 19 kwietnia 2017 r. (sygn. akt III AUa 989/16), „pojęcie renty z tytułu niezdolności do pracy użyte w art. 9 ust. 4c u.s.u.s. to rodzaj świadczenia przysługującego ubezpieczonemu na podstawie ustawy z 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pojęcia renty z tytułu niezdolności do pracy nie można rozszerzać na rentę rolniczą”.
Zatem takie osoby pobierające rentę rolną nie mają obowiązku płacenia składek emerytalno-rentowych. Jest ona wtedy dobrowolna. Odstępstwa od płacenia składek przez rencistówPewna grupa przedsiębiorczych rencistów, mimo obowiązkowego charakteru ubezpieczenia zdrowotnego, po spełnieniu określonych warunków może być zwolniona z obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Dotyczy to niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą. I tak, art. 82 ust. 8 ww. ustawy przewiduje, że rencista nie odprowadza składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej, jeżeli świadczenie emerytalne nie przekracza minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, oraz gdy osoba ta:
uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Progi przychodowe dla rencistów - pomniejszenie i zawieszenie rentyKażdy rencista pobierający świadczenie z tytułu niezdolności do pracy i jednocześnie prowadzący działalność gospodarczą musi też pamiętać o obowiązujących go progach przychodowych. I tak, jeżeli świadczeniobiorca osiągnie przychody powyżej 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jego świadczenie rentowe w części uzupełniającej będzie pomniejszone o kwotę tegoż przekroczenia. Jednak nie więcej niż o maksymalna kwotę zmniejszenia. Z kolei w przypadku, gdy rencista uzyska przychód powyżej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jego świadczenie w części uzupełniającej zostanie zawieszone. Przychody poniżej pierwszego z progów nie rzutują na pobierane świadczenie.
Każdy świadczeniobiorca jest zobligowany do końca lutego każdego roku poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w roku ubiegłym.
Zatem jak z powyższego wynika, dla Pana obowiązkową po rozpoczęciu działalności gospodarczej będzie tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi 342,32 zł miesięcznie – podstawa prawna: art. 66 z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U z 2004 r. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale