Dyżury nocne nauczycieli na wycieczce szkolnej• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Mam pytanie dotyczące dyżurów nocnych nauczycieli na wycieczce szkolnej. Jestem nauczycielem szkoły podstawowej. Wyjeżdżając z uczniami na wycieczkę muszę stworzyć osobny dokument z harmonogramem dyżurów nocnych pełnionych przeze mnie i drugiego opiekuna. Nadmienię, iż praca ta nie jest osobno płatna, a w ciągu dnia pełnimy opiekę nad uczniami. Czy taki dyżur nocny jest zgodny z prawem? Jeśli tak, czy nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za pracę w nocy? |
|
Sprawowanie przez nauczycieli opieki nad uczniami na wycieczce w godzinach nocnychOdpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że przepisy prawa oświatowego nie nakładają na nauczycieli obowiązku pełnienia nocnych dyżurów, kiedy sprawują opiekę nad uczniami na wycieczce. Jeśli jednak zapewnienie opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki wymagać będzie sprawowania ciągłego nadzoru nad uczniami i zaplanowania także dyżurów w nocy, to wyznaczony przez dyrektora szkoły kierownik wycieczki, w porozumieniu z nim, może na podstawie § 12 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. Nr 135, poz. 1516 z późn. zm.) wpisać dyżury do zadań opiekunów.
Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r., poz. 1379 z późn. zm.) nauczyciela obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy rozłożony na 5 dni roboczych. W ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować m.in. inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów. Do takich zadań należy organizowanie dla uczniów różnorodnych form krajoznawstwa i turystyki. Przekraczanie norm czasu pracy nauczycielaWyznaczony przez dyrektora szkoły kierownik wycieczki powinien wspólnie z nim ustalić liczbę opiekunów i określić ich zadania w zakresie zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki.
Nauczyciel nie ma obowiązku pracy ponad 40 godzin tygodniowo, w tym zapewniania opieki uczniom w porze nocnej, a zazwyczaj w trakcie wycieczek najczęściej przekraczane są normy czasu pracy nauczycieli. W czasie wycieczki z noclegami należy wyznaczyć i zatwierdzić w karcie wycieczki taką liczbę opiekunów, aby w nocy jedni opiekunowie mogli spać, a inni pełnić swoje obowiązki.
Słowem – praca ponad normy czasu pracy dodatkowo bez wynagrodzenia jest niezgodna z przepisami. Skoro istnieje konieczność pełnienia dyżurów nocnych w czasie wycieczki należy tak wyznaczyć liczbę opiekunów, aby jedni nauczyciele zajmowali się uczniami w dzień, inni w nocy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale