Dyrektor nie wyraził zgody na pracę w drugiej szkole• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Pracuję w dwóch szkołach na umowie na czas nieokreślony na podstawie mianowania. Na podstawie nowych przepisów prawa oświatowego dyrektor szkoły wskazanej jako pierwsze miejsce pracy nie wyraził zgody na pracę w drugim i zrobił to po zakończeniu ruchu służbowego. Wskazałam teraz jako pierwsze miejsce pracy moje uprzednio drugie miejsce, ponieważ wolałabym tam pracować. Nie chcę już pracować w tej szkole, gdzie dyrektor nie wyraził zgody na moją drugą pracę, ponieważ będzie mi utrudniał połączenie dwóch miejsc pracy. Czy wystarczy, że dyrektor obecnie po zamianie pierwszego miejsca pracy nie wyrazi zgody na pracę w drugim, aby automatycznie ustał stosunek pracy w drugim, mimo że jest już po ruchu służbowym? Dyrektor mojego uprzednio pierwszego miejsca pracy nie chce mnie zwolnić, a jednocześnie nie chce dostosować mi planu tak, abym mogła pogodzić dwa miejsca pracy. |
|
Kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęćZgodnie z art. 222 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe „w okresie od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia”.
W przypadku naruszenia przez nauczyciela warunku, o którym mowa wyżej, dyrektor szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia może rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
Z powyższego wynika, że rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko z końcem roku szkolnego za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, więc wypowiedzenie powinno być złożone do 31 maja. Jeśli dyrektor się spóźnił, nauczyciel możne pracować w danym roku szkolnym w dwóch szkołach mimo oficjalnego braku zgody dyrektora.
Słowem – jeśli Pani nie chce pracować w pierwszej szkole, musi Pani porozumieć się z pracodawcą co do porozumienia stron, bowiem tylko taka forma zakończenia stosunku pracy wchodzi obecnie w rachubę. Jeśli dyrektor na porozumienie stron nie wyrazi zgody – musi Pani kontynuować pracę w dwóch szkołach w nadchodzącym roku szkolnym.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale