Dyrektor instytucji kultury a praca na rzecz działalności gospodarczej żony• Data: 15-01-2025 • Autor: Marta Słomka |
Jestem zatrudniony na stanowisku dyrektora instytucji kultury w małej gminie. Moja żona prowadzi JDG, w ramach której organizuje eventy. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Pomagam żonie w prowadzeniu tej działalności. Nie reprezentuję firmy, nie jestem pełnomocnikiem, współwłaścicielem itp. Na początku pomagałem po prostu, ale jako że chciałem być bardziej uczciwy, to zacząłem prowadzić ewidencję godzin (kilka godzin tygodniowo) i zawarłem z żoną umowę-zlecenie. W umowie zaznaczyliśmy wyraźnie, że zajmuję się wyłącznie obsługą techniczną i elektryczną. Teraz boję się, że moja za duża chęć bycia uczciwym i wykazanie mojej pracy w umowie (moja umowa z gminą pozwala mi na dorabianie, wójt też został poinformowany) przyniosą mi kłopoty. Czy moje postępowanie jest zgodne z prawem? |
|
Podjęcie dodatkowej pracy przez dyrektoraPrzepisy art. 31a ust. 4 w zw. z art. 26a ust. 2 ustawy z 25.10.1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej u.o.p.d.k.) obowiązek uzyskania zgody pracodawcy na podjęcie dodatkowego zatrudnienia lub zajęć na rzecz innego podmiotu nakładają tylko na pracownika artystycznego, czyli na osobę zatrudnioną w instytucji kultury do wykonywania pracy polegającej na tworzeniu, opracowywaniu lub artystycznym wykonywaniu utworów w dziedzinie teatru, muzyki, tańca, filmu lub innych sztuk audiowizualnych, o ile dodatkowe zatrudnienie lub zajęcia mogłyby kolidować z wykonywaniem przez pracownika obowiązków wynikających ze stosunku pracy.
Art. 31a ust. 5 u.o.p.d.k.: „Pracodawca może uzależnić udzielenie zgody od uzyskania od podmiotu, na którego rzecz pracownik artystyczny zamierza wykonywać dodatkowe zatrudnienie lub dodatkowe zajęcia, zobowiązania do pokrycia kosztów, które pracodawca poniesie w związku z ich wykonywaniem, w szczególności z tytułu odwołania spektaklu lub koncertu, zaangażowania nowego wykonawcy lub przeprowadzenia dodatkowych prób”.
Art. 31a ust. 6 u.o.p.d.k.: „Wykonywanie przez pracownika artystycznego dodatkowego zatrudnienia lub innych zajęć bez uzyskania zgody pracodawcy może stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika” – zatem może zostać uznane (biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy) za ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 K.p. Brak konieczności uzyskania zgody pracodawcy na dodatkową pracęZgodnie z art. 17 u.o.p.d.k. dyrektor instytucji kultury zarządza instytucją i reprezentuje ją na zewnątrz, a w związku z tym dyrektor instytucji nie jest pracownikiem artystycznym, o ile szerszego zakresu obowiązków nie zawiera statut danej instytucji kultury – art. 13 ust. 2 u.o.p.d.k., czyli nie musi uzyskać zgody na dodatkowe zatrudnienie.
Na podstawie art. 26a ust. 1 u.o.p.d.k. w sprawach nieuregulowanych w ustawie u.o.p.d.k. do pracowników instytucji kultury stosuje się przepisy ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy, dalej K.p. Regulacje art. 68–72 K.p. o stosunku pracy na podstawie powołania ani inne przepisy K.p. nie wymagają uzyskania zgody przez pracownika na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. PrzykładyKonsultacja artystyczna dyrektorki teatru Pani Maria, dyrektorka teatru miejskiego, otrzymała propozycję pełnienia funkcji konsultanta artystycznego w regionalnej fundacji promującej młodych artystów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 31a u.o.p.d.k.) pani Maria jako dyrektor nie jest uznawana za pracownika artystycznego, więc nie musi uzyskiwać zgody swojego pracodawcy na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. W ramach dodatkowej pracy dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem bez wpływu na jej podstawowe obowiązki jako dyrektorki teatru.
Występ aktora operowego w reklamie Pan Tomasz, solista w operze narodowej, otrzymał propozycję występu w reklamie telewizyjnej. Z uwagi na to, że jest pracownikiem artystycznym, zobowiązany był uzyskać zgodę swojego pracodawcy. Pracodawca zgodził się na dodatkowe zajęcie pod warunkiem, że agencja reklamowa pokryje ewentualne koszty wynikające z konieczności odwołania prób operowych w przypadku konfliktu terminów. Pan Tomasz zaakceptował ten warunek i rozpoczął współpracę z agencją.
Wykłady dyrektora filharmonii na uczelni Pan Jan, dyrektor filharmonii, został zaproszony do prowadzenia wykładów na uczelni artystycznej. Ponieważ nie pełni funkcji pracownika artystycznego (zgodnie z art. 17 u.o.p.d.k.), nie potrzebuje zgody pracodawcy na to dodatkowe zatrudnienie. Dzięki temu bez problemu może prowadzić zajęcia z zarządzania kulturą, co dodatkowo promuje filharmonię i jej działalność. PodsumowanieArtykuł omawia zasady dotyczące podejmowania dodatkowej pracy przez dyrektora i pracowników instytucji kultury w świetle przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (u.o.p.d.k.). Zgodnie z przepisami pracownicy artystyczni muszą uzyskać zgodę pracodawcy na dodatkowe zatrudnienie, jeśli może ono kolidować z ich obowiązkami służbowymi. Brak zgody może skutkować rozwiązaniem umowy z winy pracownika. Dyrektor instytucji kultury, który nie jest pracownikiem artystycznym, nie musi uzyskiwać zgody na podejmowanie dodatkowej pracy, chyba że statut instytucji wskazuje inaczej. W sprawach nieuregulowanych ustawą zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy. Oferta porad prawnychJeśli pracujesz w instytucji kultury i nie wiesz, czy możesz podjąć dodatkowe zatrudnienie, skorzystaj z naszych porad prawnych online! Pomożemy Ci zinterpretować obowiązujące regulacje i odpowiemy na Twoje pytania. Nie czekaj – już dziś opisz nam swoją sprawę w formularzu umieszczonym pod tekstem. Źródła:1. Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - Dz.U. 1991 nr 144 poz. 493 2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Słomka |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale