Dwudniowa przerwa w L4 i kolejne zwolnienie• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
W dniu dzisiejszym (piątek) kończy mi się zwolnienie lekarskie po 181 dniach na uraz kręgosłupa. Czy po przerwie weekendowej (sobota–niedziela), jak zachoruję w poniedziałek rano na inna chorobę, to okres 182 dni będzie liczył się od początku? Czy pracodawca będzie mógł wręczyć mi wypowiedzenie z racji dwudniowej przerwy w L4? Zaznaczam, że firma nie pracuje w weekendy. |
|
Liczenie okresu zwolnienia chorobowegoZgodnie z ustawą zasiłkową:
„Art. 8. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej „okresem zasiłkowym”, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2. 2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. 3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1”.
Wynikające z ustawy zasady liczenia okresu zasiłkowego są następujące:
Nowy okres zasiłkowyOznacza to, że w opisanym przypadku nowa choroba – o ile nie istniała wcześniej, nie mogła współistnieć w czasie poprzedniej niezdolności, czyli nie mógł Pan na nią chorować, bez względu na posiadanie zwolnienia – spowoduje powstanie nowego okresu zasiłkowego przez 182 dni.
Za przerwę w zwolnieniu pracodawca nie może Pana zwolnić dyscyplinarnie. Weekend wolny od pracy nie jest nieobecnością nieusprawiedliwioną, nie upoważnia do wypowiedzenia umowy w trybie dyscyplinarnym.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale