.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Dwie firmy pod jednym adresem

Mój tata jest właścicielem lokalu użytkowego, w którym na podstawie umowy użyczenia prowadzę swoją działalność gospodarczą. Obecnie muszę ją przerwać (ale nie wyrejestrować) na około rok. Czy w tym czasie mój tata może wynająć lub użyczyć ten lokal komuś innemu? Czy pod jednym adresem mogą być prowadzone dwie firmy?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dwie firmy pod jednym adresem

Użyczenie nieruchomości

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że ma Pani ze swoim tatą podpisaną umowę użyczenia nieruchomości. Umowa użyczenia jest umową nazwaną, a więc taką, której w szczególności essentialia negoti (z łac. postanowienia konieczne) określone są w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny.

 

Zgodnie z treścią art. 710 Kodeksu „przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy”.

 

Przepisy o umowie użyczenia dopuszczają oddanie rzeczy w bezpłatne używanie osobie trzeciej przez biorącego do używania (art. 712 § 2) za zgodą użyczającego. Innymi słowy, nie ma przeszkód, aby Pani oddała nieruchomość w używanie podmiotowi trzeciemu, za zgodą Pani taty.

Dwie działalności gospodarcze pod jednym adresem

Podatkowe konsekwencje umowy użyczenia (Pani tata – Pani) oraz „podużyczenia” (Pani – osoba trzecia) są z kolei następujące:

 

  1. od dnia 1 stycznia 2009 roku – brak przychodu po stronie użyczającego (Pani tata),
  2. przychód z nieodpłatnych świadczeń po stronie biorącego do używania (Pani) – art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) przychód ten jest zwolniony od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT (użyczenie w ramach I grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn).

 

Nie ma też przeszkód, aby Pani tata użyczył czy oddał w najem itp. innemu podmiotowi tę samą nieruchomość, którą oddał Pani w używanie. Problem polega tylko na ewentualnym wykazaniu, że zarówno w Pani przypadku, jak i w przypadku tego podmiotu nieruchomość jest wykorzystywana do celów, do jakich została użyczona czy wynajęta. Jeżeli jest Pani w stanie wykazać, że pod jednym i tym samym adresem możliwe jest prowadzenie dwóch działalności gospodarczych, to takie „podużywanie” jest dopuszczalne.

 

Podatkowe konsekwencje umowy użyczenia (Pani tata – osoba trzecia) są następujące:

 

  1. od dnia 1 stycznia 2009 roku – brak przychodu po stronie użyczającego (Pani tata),
  2. przychód z nieodpłatnych świadczeń po stronie biorącego do używania (osoba trzecia) – art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT; jeżeli użyczający i biorący nie znajdują się w I lub II grupie w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, to wtedy biorący nie jest zwolniony z PIT (art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT).
 
 
 

Stan prawny z 16.11.10 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.

 

Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:

  1. Inwigilacja w prawie podatkowym. Zakres i definicja pojęcia, [w:] P. Chrzczonowicz, V. Kwiatkowska-Darul, K. Skowroński, Inwigilacja w państwie prawa, Toruń 2003.
  2. Nowelizacja k.r.o. i k.p.c. a instytucja odpowiedzialności małżonka dłużnika podatkowego za zobowiązania współmałżonka, Forum Doradców Podatkowych nr 03/2005.
  3. Przejęcie długu publicznoprawnego, Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2005.
  4. Instytucja sprzeciwu małżonka, Forum Doradców Podatkowych, cz. 1 – 10/2005 oraz cz. 2 – 11/2005.
  5. Spółka partnerska w organizacji. Aspekt podatkowy, cz. 1, Forum Doradców Podatkowych nr 12/2005 (współautorstwo z Panem Piotrem Piątakiem), cz. 2 (Forum Doradców Podatkowych nr 01/2006), cz. 3 (Forum Doradców Podatkowych nr 02/2006).
  6. Zakaz reklamy w zawodach zaufania publicznego (Monitor Prawniczy nr 04/2006), A. Dudkiewicz, P. Piątak.
  7. Podstawy prawne wniosku o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku akcyzowego (Forum Doradców Podatkowych nr 03/2006 – cz. 1 i nr 04/2006 – cz. 2).
  8. Ponaglenie jako środek zaskarżenia bezczynności organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 05/2006).
  9. Skarga na bezczynność organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 06/2006).
  10. Tryby odwoławcze od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (cz. 1 – Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2006, cz. 2 – nr 09/2006, cz. 3 – nr 10/2006 oraz cz. 4 – nr 11/2006).

 


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu