Duplikat zagubionego świadectwa maturalnego• Opublikowano: 14-07-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska |
Zgubiłam świadectwo z liceum wraz z maturą. Złożyłam pismo do kuratorium oświaty o duplikat świadectw (dodam, że ta szkoła już nie istnieje). Odpowiedź jest taka, że nie ma możliwości wydania duplikatu ze względu brak dokumentów. Co można w tej sytuacji zrobić? Jaka jest możliwość uzyskania tego duplikatu świadectwa maturalnego? I ile to trwa? Jakie dokumenty są potrzebne, ile to będzie kosztować? |
|
Wnioskiem o wydanie duplikatu świadectwa dojrzałości do OKEKażdy absolwent ma prawo wystąpić do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie z pisemnym wnioskiem o wydanie duplikatu świadectwa dojrzałości, odpisu świadectwa dojrzałości, odpisu aneksu do świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych, w przypadku utraty oryginału wymienionych dokumentów.
Podkreślam jednak, że do OKE w Warszawie z wnioskiem o wydanie duplikatu ma prawo wystąpić tylko taki absolwent, który przystąpił do tzw. nowej matury. Ci zaś, którzy przystąpili do tzw. starej matury, kierują wnioski o wydanie duplikatu świadectwa dojrzałości do szkoły, którą ukończyli, zaś w sytuacji, gdy doszło jej likwidacji lub przekształcenia, występują do organu sprawującego nadzór pedagogiczny zgodnie z art. 180 ustawy – Prawo oświatowe, który stanowi, że nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami niepublicznymi sprawują właściwi kuratorzy oświaty a nadzór pedagogiczny nad niepublicznymi szkołami i placówkami artystycznymi sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Powyższe wynika z § 23 rozporządzenia MEN z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
Nowa i stara maturaTak zwana nowa matura to egzamin maturalny zdawany od roku 2005 w liceach ogólnokształcących oraz od roku 2006 w technikach. Z kolei tzw. stara matura to egzamin maturalny zdawany do roku 2004 w liceach ogólnokształcących oraz do roku 2005 w technikach.
Jeśli kieruje Pani wniosek do OKE Warszawa, bo zdawała tzw. nową maturę, to wzór wniosku znajduje się pod linkiem: https://oke.waw.pl/new/download/files/File/wnioski/duplikaty/new/wniosek_o_wydanie_duplikatu(1).pdf Do wniosku dołącza się potwierdzenie dokonania opłaty w wysokości 26 zł (osobno za każdy dokument) na konto OKE nr 80 1010 1010 0109 0822 3100 0000.
Odtworzenie dokumentu przebiegu nauczania w postępowaniu sądowymJeżeli jednak brak jest dokumentacji przebiegu nauczania, dokumentacji egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, egzaminów eksternistycznych lub egzaminu dojrzałości albo dokumentacja nie jest wystarczająca do wydania duplikatu, odtworzenie oryginału świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia może nastąpić na podstawie przepisów o odtworzeniu dyplomów i świadectw ukończenia nauki, w drodze postępowania sądowego. W tym przypadku szkoła, komisja okręgowa, kurator oświaty albo organ właściwy do wydania duplikatu wydaje zaświadczenie stwierdzające, że wydanie duplikatu nie jest możliwe.
Czas oczekiwania na wydanie duplikatu wynosi generalnie od 7 do 30 dni od daty wpłynięcia do OKE wniosku wraz z kopią dowodu wpłaty. Nie jest to jednak unormowane prawnie, a są to wyłącznie terminy instrukcyjne.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale