Dożywocie a egzekucja z nieruchomości• Autor: Dariusz Kostyra |
Mam ustanowioną hipotekę na nieruchomości (dom wolnostojący). Jednocześnie na tej nieruchomości jest ustanowione prawo dożywocia dla rodziców obecnego właściciela. Mam zamiar wszcząć egzekucję przeciwko obecnemu właścicielowi nieruchomości. Co się dzieje z prawem dożywocia w przypadku sprzedaży nieruchomości na licytacji przez komornika? Czy po sprzedaży nieruchomość ta będzie wolna od obciążenia prawem dożywocia, czy raczej obciążenie przechodzi na nowego właściciela nabywającego nieruchomość |
|
Ochrona interesów dożywotnika w razie zbycia nieruchomościPoprzez umowę dożywocia właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść na nabywcę własność tej nieruchomości. W zamian za to nabywca nieruchomości zobowiązuję się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. W razie odmiennej umowy powinien on, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Ponadto umowa o dożywocie może na rzecz dożywotnika ustanowić użytkowanie, służebność osobistą lub rentę, które to również należą do treści prawa dożywocia. Zgodnie z Kodeksem cywilnym dożywocie jest prawem majątkowym osobistym, w związku z tym niezbywalnym i niedziedzicznym. Zawsze wygasa wraz ze śmiercią dożywotnika. Czy zbycie nieruchomości z dożywotnikiem powoduje zmianę dłużnika?Interesy dożywotnika są szczególnie chronione. Prawo dożywocia może być ujawnione w księdze wieczystej. Ochrona interesów dożywotnika przejawia się w tym, że prawo dożywocia obciąża nieruchomość, a zgodnie z artykułem 910 K.c. do takiego obciążenia stosuje się odpowiednio przepisy o prawach rzeczowych ograniczonych. Ma to bardzo doniosłe znaczenie. W praktyce oznacza to, że takie uregulowanie zapewnia ochronę dożywotnikowi w razie zbycia nieruchomości nabytej na podstawie umowy dożywocia. W związku z tym, że właściciel nieruchomości może nią swobodnie rozporządzać, brak takiego zapisu prowadziłby do tego, że w razie zbycia nieruchomości przez zobowiązanego z umowy dożywocia nabywca nie byłby związany z dożywotnikiem żadnym węzłem obligacyjnym.
Prawo dożywotnika jest więc skuteczne względem każdego właściciela nieruchomości obciążonej dożywociem. Przy czym jest to odpowiedzialność rzeczowa a także osobista, o ile roszczenie stało się wymagalne po przejściu własności nieruchomości na tego nabywcę.
Zbycie nieruchomości zgodnie z powyższymi rozważaniami powoduje zmianę dłużnika. Zwalnia ono zbywcę nieruchomości z zobowiązania. Zobowiązany staje się nabywca.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Dariusz Kostyra Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem cywilnym oraz rodzinnym. Zakończył już współpracę z serwisem eporady24.pl. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale