Doprowadzenie świadka siłą do sądu• Autor: Monika Cieszyńska |
Dostałem zawiadomienie z sądu na temat doprowadzenia siłą w charakterze świadka. Jak uniknąć doprowadzenia (chciałbym stawić się sam)? Jak ono wygląda? Dodam, że płaciłem już dwukrotnie grzywnę. |
|
Obowiązek osoby wezwanej na świadka stawienia się celem złożenia zeznańW naszym porządku prawnym każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawienia się celem złożenia zeznań, nawet jeśli mogłaby skorzystać z prawa odmowy zeznań.
Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę i wezwie go po raz kolejny (kwota grzywny nie może przekraczać 1000 zł). Jeżeli świadek po raz drugi nie stawi się w sądzie bez usprawiedliwienia, sąd ponownie skaże go na grzywnę i wtedy też może nakazać przymusowe jego doprowadzenie.
Przymusowe sprowadzenie świadka odbywa się zazwyczaj w ten sposób, że w dniu posiedzenia sądu świadek zostaje zatrzymany przez policję i przewieziony przez funkcjonariuszy do sądu. Tym samym przymusowe doprowadzenie jest zawsze poprzedzone zatrzymaniem.
Zarówno zatrzymanie, jak i przymusowe doprowadzenie może nastąpić tylko wówczas, gdy sąd wyda odpowiednie postanowienie. Zatrzymanie i przymusowe sprowadzenie świadkaZatrzymanie polega na krótkotrwałym pozbawieniu wolności i ograniczeniu swobody działania.
W tym stanie rzeczy radziłabym Panu wystąpić niezwłocznie do sądu z pismem, w którym usprawiedliwi Pan swoje dotychczasowe niestawiennictwo i zapewni, że stawi się Pan dobrowolnie na najbliższy termin posiedzenia sądowego. Warto by też było wyjaśnić, dlaczego dotychczas nie reagował Pan na wezwania sądu.
W podsumowaniu pisma proszę zaznaczyć, iż odpadła przyczyna przymusowego doprowadzenia.
Niestety, nie jestem w stanie Panu zagwarantować, czy sąd na podstawie takich wyjaśnień będzie przekonany, że Pańskie dobrowolne stawiennictwo jest pewne.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale