.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Dopłata niezwiązana do tytoniu

Wydzierżawiłem na 12 lat całe gospodarstwo od mamy, umowa została zarejestrowana, a mama otrzymała emeryturę z KRUS. Prowadząc działalność rolniczą, uprawiała tytoń i otrzymywała dopłatę niezwiązaną do tytoniu. Czy mi przysługuje ta opłata za zgodą mamy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dopłata niezwiązana do tytoniu

Przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu

Płatność niezwiązana do tytoniu przysługuje rolnikowi, jeżeli rolnik ten:

 

spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej w danym roku i złożył wniosek o jej przyznanie;

w dniu 14 marca 2012 roku był wpisany do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej do tytoniu (prowadzonego przez ARR).

 

Prawo do uzyskania płatności niezwiązanej z mocy ustawy (ustawa z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu, suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (Dz. U. z 2011 r. Nr 145, poz. 868) (w brzmieniu z dnia 11 kwietnia 2008 r., Dz. U. Nr 52, poz. 303) nabyła osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która w dniu 31 marca 2007 r.:

 

była wpisana do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności uzupełniającej, związanej z produkcją i

posiadała prawo do uzyskania płatności uzupełniającej, związanej z produkcją, które zostało nabyte z mocy ustawy przez osobę fizyczną osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą w roku 2005 lub w 2006 r. stroną umowy kontraktacji lub umowy na uprawę tytoniu.

 

Płatność niezwiązana do tytoniu może być przyznana rolnikowi, który w dniu 14 marca 2012 r. nie był wpisany do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, jeżeli:

 

  • małżonek rolnika wnioskującego o tę płatność, w tym dniu był wpisany do tego rejestru, nawet jeżeli osoby te nie pozostawały w związku małżeńskim w dniu 14 marca 2012 r., albo
  • rolnik lub jego małżonek odziedziczył gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu była wpisana do tego rejestru, albo
  • rolnik lub jego małżonek nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu była wpisana do rejestru, a zbywca gospodarstwa wyraził pisemną zgodę na przyznawanie płatności niezwiązanej do tytoniu nabywcy gospodarstwa rolnego, albo
  • do dnia 14 marca 2012 r. nabył on z mocy ustawy prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, a nabycie tego prawa nie zostało stwierdzone decyzją dyrektora oddziału terenowego ARR.

Nabycie gospodarstwa a przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu

W przypadku, gdy rolnik ubiegający się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 14 marca 2012 roku była wpisana do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, a zbycie gospodarstwa nastąpiło przed dniem złożenia wniosku o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu, wówczas do wniosku dołącza:

 

  • umowę, na której podstawie rolnik nabył w całości gospodarstwo rolne lub kopię takiej umowy potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza lub upoważnionego pracownika Agencji;
  • oświadczenie zbywcy o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności nabywcy gospodarstwa rolnego (O-32/01).

 

W przypadku, gdy małżonek rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 14 marca 2012 roku była wpisana do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, a zbycie gospodarstwa nastąpiło przed dniem złożenia wniosku o przyznanie płatności niezwiązanej do skrobi, wówczas do wniosku dołącza:

 

  • oświadczenie małżonków o pozostawaniu w związku małżeńskim na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności (O-7/01);
  • oświadczenie małżonka o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu (O- 8/01);
  • umowę, na podstawie której rolnik nabył w całości gospodarstwo rolne lub kopię takiej umowy potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza lub upoważnionego pracownika Agencji;
  • oświadczenie zbywcy o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności nabywcy gospodarstwa rolnego (O-32/01);
  • oświadczenie współposiadacza o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności (O-10/01), jeżeli gospodarstwo rolne nabył rolnik i inni współposiadacze lub małżonek i inni współposiadacze.

 

Warunki nie obejmują dzierżawy. Tylko nabycie – przeniesienie własności na rzecz Pana poprzez darowiznę, sprzedaż.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu