.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Donice betonowe na chodniku a miejsce do parkowania

• Autor: Łukasz Poczyński

Blok naszej wspólnoty graniczy z chodnikiem i drogą gminną. Na wniosek jednego mieszkańca ustawiono na chodniku donice betonowe uniemożliwiające parkowanie samochodów (zajmują one tyle miejsca co pojazdy). Na osiedlu nie ma właściwie innego miejsca do parkowania, a obok doniczek samochody się nie mieszczą. Czy możemy jakoś interweniować w tej sprawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Donice betonowe na chodniku a miejsce do parkowania

Przepisy dotyczące parkowania na chodniku

Zasady zatrzymania i postoju pojazdów na chodnikach reguluje art. 47 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Poniżej przytoczę ten przepis w całości:

 

„1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

 

  1. na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
  2. szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
  3. pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

 

2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi”.

 

Powyższy przepis jasno reguluje kwestię parkowania na chodniku. Wynika z niego, że szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 m.

 

Przejdźmy teraz do kwestii drogi. Wspomina Pan w pytaniu, że jest to droga gminna.

 

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 20 marca 1985 r. o drogach publicznych droga gminna jest to droga o znaczeniu lokalnym niezaliczona do innej kategorii, stanowiąca uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom, z wyłączeniem dróg wewnętrznych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Z kolei zgodnie z art. 19 ust. 2 tej ustawy zarządcą drogi gminnej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

 

W tym miejscu pragnę zwrócić Pańską uwagę na przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (mam tu na myśli przede wszystkim § 18 - § 21)

 

Przepisy te stanowią:

 

„§ 18. 1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

 

2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne. (…)

 

§ 21. 1. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m, przy czym dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska powinna wynosić co najmniej 3,6 m i długość 5 m, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni – długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego”.

 

Mając na uwadze powyższe, należałoby się zastanowić, czy działania zarządcy drogi, który posadowił donice na drodze gminnej, nie naruszają powyższych przepisów.

 

W takiej sytuacji byłaby bowiem podstawa żądania przez mieszkańców usunięcia posadowionych donic.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Poczyński

Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Aktualnie pracuje w dziale prawnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto posiada doświadczenie zdobyte w związku z pracą w dwóch kancelariach radcowskich. Interesuje się głównie prawem gospodarczym i handlowym oraz prawem upadłościowym i naprawczym.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu