Domniemanie ojcostwa, co robić, gdy matka dziecka odmawia kontaktu?

• Data: 20-09-2024 • Autor: Aleksandra Pofit

Jestem domniemanym ojcem dziecka, bo mieszkałem z jego matką. Podejrzewam jednak u niej zaburzenia psychiczne. Nie chce pokazać mi dziecka, nie przyjmuje rzeczy kupionych dla niego. Co teraz robić? Czy mam czekać, aż pozwie mnie o alimenty, czy podjąć inne kroki jako domniemamy ojciec dziecka?

Domniemanie ojcostwa, co robić, gdy matka dziecka odmawia kontaktu?

Uznanie mężczyzny za ojca dziecka

Odpowiedź na Pana pytanie zależy od tego, czy chce Pan uznać dziecko jako swoje oraz czy matka dziecka chce, żeby był Pan oficjalnie ojcem dziecka. Ciężko w tej sytuacji odpowiedzieć na Pana problem, nie znając intencji obu stron.

Zakładam, że matka nie podała Pana jako ojca w akcie urodzenia dziecka. Zgodnie z art. 61 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego „jeżeli nie nastąpiło uznanie ojcostwa albo sądowe ustalenie ojcostwa, w akcie urodzenia zamieszcza się jako imię ojca imię wskazane przez osobę zgłaszającą urodzenie, a w razie braku takiego wskazania w akcie urodzenia zamieszcza się jako imię ojca imię wybrane przez kierownika urzędu stanu cywilnego jako nazwisko ojca i jego nazwisko rodowe zamieszcza się nazwisko matki z chwili urodzenia dziecka, z adnotacją o wpisaniu nazwiska matki i wybranego imienia jako danych ojca”.

Prawo daje Panu i matce dziecka kilka możliwości w tej sytuacji.

Jeżeli dziecko rodzi się ze związku nieformalnego, wpisanie danych ojca w akcie urodzenia dziecka może nastąpić przez uznanie ojcostwa bądź sądowne ustalenie ojcostwa.

Uznanie ojcostwa

Może Pan przejąć inicjatywę i uznać ojcostwo. W tym celu powinien Pan oświadczyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest Pan ojcem dziecka, a matka dziecka powinna potwierdzić jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia, że jest Pan ojcem dziecka. Uznanie ojcostwa może nastąpić w formie protokołu, który podpisują rodzice dziecka oraz kierownik urzędu stanu cywilnego. Przy składaniu oświadczenia zgodnie z art. 73 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obecność matki dziecka nie jest obowiązkowa, gdyż wystarczy, że potwierdzi w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że jest on ojcem dziecka. Oświadczenie o uznaniu dziecka urodzonego składa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce urodzenia dziecka, w którym rejestruje się urodzenie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ustalenie ojcostwa

Zgodnie jednak z przepisami, jeżeli matka dziecka nie chce oświadczyć, że mężczyzna jest ojcem dziecka, może on ubiegać się o ustalenie ojcostwa na drodze sądowej. W tym celu musi złożyć pozew i na rozprawie udowodnić, że jest ojcem dziecka. Z pozwem w sprawie ustalenia ojcostwa może wystąpić także matka, dziecko lub nawet prokurator. Właściwy rzeczowo jest sąd rejonowy, zaś właściwy miejscowo jest sąd, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania lub sąd według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. Jeżeli ustalenie ojcostwa nastąpi na drodze sądowej po sporządzeniu aktu urodzenia, wówczas, podobnie jak w przypadku uznania dziecka, do aktu urodzenia wpisuje się wzmiankę dodatkową o ustaleniu ojcostwa i zmianie nazwiska dziecka.

Oczywiście, żeby matka dziecka wystąpiła o ustalenie alimentów od Pana, musiałaby Pan być oficjalnie ojcem dziecka, a tego na tym etapie, jak rozumiem, Pan nie wie. Nie ma Pan nawet możliwości opłacić alimentów, bo matka prawdopodobnie nie przyjmie od Pana pieniędzy, tak jak nie przyjęła rzeczy dla dziecka.

Tak jak zatem napisałam na początku, powinien Pan ustalić, czy został Pan wpisany jako ojciec w akcie urodzenia dziecka, a jeśli nie, musi się Pan zastanowić, czy chce Pan tego dochodzić na drodze sądowej. Oczywiście nawet bez oficjalnego uznania Pana za ojca dziecka zawsze może Pan łożyć na jego potrzeby, jeśli dojdzie Pan do porozumienia w tej kwestii z matką.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Dobrowolne uznanie ojcostwa. Pan Jan i pani Maria mają dziecko z nieformalnego związku. Jan decyduje się uznać dziecko jako swoje, składając odpowiednie oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Maria potwierdza ojcostwo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia Jana, co prowadzi do oficjalnego uznania go za ojca dziecka i wpisania jego danych do aktu urodzenia.

Sądowe ustalenie ojcostwa. Pan Adam podejrzewa, że jest biologicznym ojcem dziecka, którego matka, pani Aneta, nie zgadza się na dobrowolne uznanie. Adam wnosi więc sprawę do sądu o ustalenie ojcostwa. Podczas rozprawy przedstawia dowody, w tym test DNA, które potwierdzają jego ojcostwo. Sąd orzeka na korzyść Adama, a w akcie urodzenia dziecka zostaje dokonana stosowna zmiana.

Negocjacje alimentacyjne. Pan Tomasz podejrzewa, że jest ojcem dziecka, ale nie został wpisany do aktu urodzenia. Zastanawia się, czy chce oficjalnie uznać dziecko za swoje. Mimo braku oficjalnego uznania Tomasz decyduje się wspierać dziecko finansowo i próbuje dojść do porozumienia z matką dziecka, panią Ewą, w sprawie dobrowolnych alimentów, unikając w ten sposób postępowania sądowego.

Podsumowanie

Porada omawia kwestie uznania mężczyzny za ojca dziecka, wskazując na możliwości prawne w zależności od intencji obu stron. W przypadku, gdy matka nie zgłosiła ojca w akcie urodzenia dziecka, mężczyzna może uznać ojcostwo dobrowolnie przed urzędem stanu cywilnego, o ile matka wyrazi na to zgodę. Jeśli matka odmawia potwierdzenia ojcostwa, możliwe jest złożenie pozwu o sądowe ustalenie ojcostwa. Dopiero po oficjalnym uznaniu ojcostwa matka może wystąpić o alimenty. Mężczyzna może również dobrowolnie wspierać dziecko finansowo, nawet bez formalnego uznania ojcostwa.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz wsparcia w sprawach związanych z uznaniem ojcostwa lub ustaleniem alimentów, zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych. Pomożemy Ci przejść przez cały proces, od formalności związanych z uznaniem ojcostwa przed urzędem stanu cywilnego, aż po reprezentowanie Cię w sądzie, jeśli konieczne będzie sądowe ustalenie ojcostwa.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego - Dz.U. 2014 poz. 1741

2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59