.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Długi i komornik a spadek po ojcu

• Autor: Michał Berliński

Mój mąż poręczył kredyt przed małżeństwem. Kredyt nie został spłacony i mąż ma przez to długi. Jest to teraz duża kwota i komornik raz na jakiś czas, poprzez wezwanie, zajecie – upomina się o spłatę. Mąż nie posiada (posiadał) majątku osobistego, zarabia najniższą krajową. W 2019 roku zmarł teść – właściciel domu i działki razem z teściową. Mąż jest jedynakiem. Z ustawy odziedziczył 25%. Do tej pory nie został poświadczony akt dziedziczenia, mąż nie odrzucił spadku. Czy jeżeli teściowa dokona 75% darowizny lub dożywocia na mnie, to ta część będzie wolna od zajęcia? Czy do tego potrzeba wcześniejszego poświadczenia dziedziczenia po teściu? I co z częścią mojego męża, czy mąż może dokonać darowizny na teściową, a teściowa na mnie albo bezpośrednio na mnie? Czy komornik może dokonać zajęcia udziału i w jakiej części? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? I czy mam podpisać z mężem rozdzielność przed tym? Czy rozdzielność majątkowa jest też potrzebna, żeby komornik nie zajął samochodu, jeśli taki chciałabym kupić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Długi i komornik a spadek po ojcu

Uchronienie dobytku przed spłatą długów z kredytu

Na wstępie należy wskazać, że po pierwsze, aby teściowa mogła cokolwiek Pani darować, musi najpierw zrobić porządek w księdze wieczystej. Tutaj aktualnie teściowa jest właścicielem 50% w nieruchomości, nie zaś 75%. Jeśli chciałaby to załatwić, to musiałaby najpierw załatwić kwestie spadkowe po mężu, a zatem przyjąć po nim spadek. Wtedy też 1/3 spadku trafi do majątku Pani męża. Z tego, co Pani wskazuje, mąż w ten sposób nabędzie 1/4 spadku, która to może zostać zajęta przez komornika. Jednak należy wskazać, że udziały w nieruchomościach nie są tak często zajmowane jak cała nieruchomość. Oczywiście tego samego lub następnego dnia Pani mąż może darować swój udział w 1/4 na rzecz swojej mamy. Ta zaś może dalej całość przekazać Pani. Nie polecam w tym miejscu darowizny, bowiem od tego będzie należny podatek, gdyż jako synowa nie jest Pani w grupie podatkowej 0. Dużo bardziej opłacalne pod kątem podatkowym jest otrzymanie tej nieruchomości od teściowej w formie tzw. umowy dożywocia. Będzie Pani mogła w ten sposób otrzymać całą nieruchomość – a kosztem będzie kwota 2% podatku od wartości otrzymanej nieruchomości.

Unieważnienie przekazania nieruchomości

W przypadku przekazania nieruchomości przez Pani męża na rzecz swojej mamy trzeba jednak pamiętać o możliwości unieważnienia tej czynności. Wierzyciel Pani męża ma prawo wystąpienia do sądu o unieważnienie tej czynności. Jest to postępowanie bardzo skomplikowane. Jest to możliwość cofnięcia niekorzystnych dla wierzyciela czynności. W polskim prawie w dalszym ciągu istnieje instytucja skargi pauliańskiej. Instytucja ta regulowana przez art. 527 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.

§ 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

§ 4. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli korzyść majątkową uzyskał przedsiębiorca pozostający z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych, domniemywa się, że było mu wiadome, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Skarga pauliańska

Wobec tego należy mieć na uwadze, że wszelkie czynności opisane powyżej, tj. przepisanie majątku, w tym nieruchomości na inną osobę, może być uznane za nieskuteczne względem wierzyciela. Skarga pauliańska wymaga skierowana do sądu powództwa i jest to dosyć kosztowne. Ale tutaj nieruchomość znów nie będzie teściowej, tylko Pani, więc dalej należałoby unieważnić kolejną czynność – w mojej ocenie byłoby to trudne do zrobienia. Dodatkowo wierzyciel ma na to tylko 5 lat. Pani majątek osobisty – a takim będzie to mieszkanie – jest bezpieczne.

Majątek osobisty żony a długi męża

Zatem najpierw poświadczenie dziedziczenia po teściu, dalej przekazanie darowizny na rzecz mamy przez Pani męża, a potem dożywocie dla Pani. Odnośnie samochodu – tak, polecam zawrzeć w tym przypadku rozdzielność majątkową przed zakupem pojazdu. W ten sposób otrzymywane przez Panią wynagrodzenie za pracę nie wchodzi w skład majątku wspólnego, a tym samym zakupy z tego wynagrodzenia również pozostają Pani majątkiem osobistym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Berliński

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Studia ukończył w 2015 roku obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy o temacie „Zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy”. Podczas studiów praktykował w kancelariach adwokackich i radcowskich oraz w prokuraturze, udzielał również porad prawnych w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej głównie z zakresu prawa cywilnego oraz rodzinnego. Ukończył aplikację komorniczą w Izbie Komorniczej przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2018 roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu komorniczego i został powołany na stanowisko asesora komorniczego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nieprzerwanie od 2015 roku pracuje jako asystent komornika, aplikant, asesor komorniczy i kierownik kancelarii. Aktualnie prowadzi własną kancelarię komorniczą, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Radomiu. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, rodzinnym, postępowaniu cywilnym oraz egzekucyjnym. Interesuje się również prawem pracy, nieruchomości i ich obrotem, a także prawem nowych technologii i rynkiem e-commerce.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu