Deportacja za niespłacone długi – czy to możliwe?• Autor: Bogusław Nowakowski |
Od paru lat mieszkam za granicą – założyłem tutaj rodzinę. W międzyczasie zostałem eksmitowany z mieszkania w Polsce za długi (nie było mnie przy tym). Po jakim czasie ulegają przedawnieniu długi czynszowe (wraz z odsetkami)? Czy mogę zostać deportowany do Polski za niespłacone długi? Czy mogę trafić do więzienia? |
DeportacjaDeportacja jest to przymusowe usunięcie z terytorium państwa cudzoziemców wynikające z uznania, że ich działalność jest szkodliwa dla danego kraju lub ich bezpieczeństwo jest zagrożone z jakichkolwiek przyczyn.
Istnienie długów cywilnych w państwie swego obywatelstwa nie stanowi podstawy do deportowania Pana jako dłużnika.
Co do zasady, deportacja jest związana z dokonaniem przestępstwa karnego na terenie państwa, w jakim się przebywa, lub złamaniem tam obowiązujących przepisów, np. imigracyjnych, co oznacza przebywanie na terytorium danego kraju nielegalnie. (Przykładowo – pozostanie w USA na podstawie wizy turystycznej może być podstawą deportacji, ale nie to, że ktoś ma długi cywilne w Polsce). W jakich sytuacjach jest możliwa deportacja?Aby w ogóle deportacja Pana do Polski była możliwa, musiałby Pan na przykład:
Niespłacone długi w Polsce a deportacjaPrzy długu cywilnym wierzyciel w Polsce uzyska wyrok nakazujący zapłatę, ale nie jest w stanie doprowadzić do deportowania Pana z tego powodu. Jest to wyrok cywilny, a nie – wyrok karny.
Wyrok cywilny nie stanowi żadnej podstawy do deportowania osoby (dłużnika) do Polski.
Jak na razie takie informacje (o długach cywilnych) nie są do wglądu w scentralizowanej bazie danych. Nie ma takich informacji na przejściach granicznych ani u odpowiednich służb.
Komornik chcąc prowadzić egzekucję za granicą, musiałby wystąpić o to w ramach pomocy prawnej poprzez właściwe ministerstwa obu krajów. Wiąże się to z dużymi kosztami. Ponadto komornik mógłby to zrobić tylko na wniosek wierzyciela.
Zaznaczę, iż w Polsce może zostać zajęty w ramach egzekucji Pana majątek.
Za niespłacone długi w Polsce nie idzie się do więzienia. Wyjątki to długi z tytułu alimentów oraz długi z tytułu kar grzywny w procesach karnych, za które można być ściganym po całym świecie. Przedawnienie długuZasadniczym Pana długiem był czynsz. Jest to świadczenie okresowe i ulega ono przedawnieniu po trzech latach od daty, w jakiej miało być zapłacone. Od następnego dnia liczone są odsetki.
Odsetki dzielą los długu i także, co do zasady, ulegają trzyletniemu przedawnieniu. Jeżeli więc od daty, w jakiej miał być zapłacony czynsz, minęło więcej niż 3 lata, to zarówno należności za czynsz, jak i odsetki uległy przedawnieniu.
Od Pana woli zależy, czy Pan zapłaci, czy też nie.
Jeżeli nie upłynęły 3 lata, to wierzyciel może wystąpić do sądu, a po uzyskaniu wyroku okres przedawnienia – niestety – wynosi 10 lat od daty uprawomocnienia się tegoż wyroku.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale