.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Delegacje pracownicy posiadającej małe dziecko

Obecnie jestem na urlopie wychowawczym po urlopie macierzyńskim. Złożyłam pracodawcy wniosek o zatrudnieniu na 7/8, w tym 1/8 – urlop wychowawczy. Wcześniej moja praca była związana z licznymi delegacjami, wyjazdami jednodniowymi poza firmę. Obecnie w związku z obniżonym czasem pracy oraz opieką nad małym dzieckiem nie chciałabym jeździć na delegacje. Czy pracodawca może mnie zmusić do takich wyjazdów w delegację? Co będzie jeśli odmówię powołując się na opiekę nad małym dzieckiem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Delegacje pracownicy posiadającej małe dziecko

Delegacje pracownika, który ma małe dziecko

Zgodnie z art. 178 ustawy Kodeks pracy „pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy”.

Delegowanie poza stałe miejsce pracy

Pracownicy w ciąży nie można delegować poza stałe miejsce pracy bez jej zgody. W literaturze przedmiotu wskazuje się, że przez delegowanie poza stałe miejsce pracy należy rozumieć delegowanie poza miejscowość, w której kobieta jest zatrudniona, jak również delegowanie poza stałe miejsce pracy w tej samej miejscowości, jeżeli jest ono połączone z dłuższym lub niedogodnym dojazdem. Takie rozumienie „delegowania poza stałe miejsce pracy” może się jednak obecnie okazać niewystarczające. Coraz częściej miejsce pracy jest określane jako zmienne, często również w umowach o pracę nie wskazuje się konkretnego miejsca wykonywania pracy, ale określa miejsce pracy jako pewien obszar geograficzny (tzw. mobile workers). W zasadzie delegowanie poza stałe miejsce pracy to delegowanie poza miejsce pracy ustalone w umowie o pracę. Jednakże w takich przypadkach jak wymienione wyżej sam zakaz delegowania poza ustalone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy może nie spełniać dostatecznie funkcji ochronnej. Z drugiej strony trudno w takiej sytuacji wskazać, co jest dla pracownicy stałym miejscem pracy. Wydaje się, że przepis nie jest w pełni dostosowany do dynamicznie zmieniających się realiów świadczenia pracy.

Odmowa wyjazdu w podróż służbową

Jeśli w umowie o prace jako miejsce pracy miała Pani wskazany pewien obszar (związany z wyjazdami na kontrole) i wyjazdy te dotychczas nie były traktowane jako podróże służbowe, to pracodawca nadal może Panią do takich wyjazdów zobowiązać. Jeśli jednak takie podróże już wcześniej były podróżami służbowymi – ma Pani prawo odmówić wyjazdu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu