.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Deklaracje członkowskie w ROD, co zrobić w przypadku braków?

• Data: 09-01-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Niedawno zostałam dokoptowana jako wiceprezes w zarządzie ROD-u. Z powodu zaniedbań poprzedniego zarządu wielu działkowców (mimo złożonych wniosków) nie ma deklaracji przystąpienia do ROD-u ze zgodą zarządu. Brak dokumentacji dotyczy ostatnich 3 lat. Czy powinniśmy teraz uzupełnić dokumenty? Z jakimi datami? Czy może to samo się już uprawomocniło? Proszę o pomoc.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Deklaracje członkowskie w ROD, co zrobić w przypadku braków?

Zmiana zarządu ROD-u

Na wstępie wskazuję, że zarząd ROD-u prowadzi sprawy ROD-u i reprezentuje go na zewnątrz według zasad określonych w statucie. Nadto zarząd ROD prowadzi ewidencję działek na zasadach określonych w ustawie i statucie PZD.

 

Zgodnie z art. 35 ust. 2 statutu członek organu winny działania lub zaniechania, przez które PZD poniósł szkodę, odpowiada za nią osobiście. Zatem właściwe organy PZD lub ich członkowie ponoszą odpowiedzialność statutową i cywilną za wykonanie obowiązków wynikających ze statutu i innych regulacji.

 

Nadto w myśl § 40 ust. 1 statutu z zastrzeżeniem ust. 3, organ PZD powinien dokooptować do swojego składu innego członka w terminie do 3 miesięcy od chwili zmniejszenia się liczby członków organu z przyczyn wymienionych w § 39 ust. 1 pkt 1–3.

 

W sytuacji, gdy zaszła konieczność, można było dokooptować nowego członka zarządu. Co do zasady, taka osoba odpowiedzialność ponosi od momentu powołania jej lub wyboru w celu pełnienia przez nią danej funkcji.

 

Co do zasady, w celu ustanowienia prawa do działki ROD należy złożyć wniosek o ustanowienie prawa do działki w ROD, a następnie zarząd ROD powinien rozpatrzyć wniosek i podjąć uchwałę w tej sprawie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uzupełnienie dokumentacji

Skoro są nieprawidłowości, rekomenduję jak najszybsze wyprostowanie uchybień, tak żeby proceduralnie było zgodnie z prawem.

Podsumowując, zaznaczam, że odpowiedzialność za wszelkie nieprawidłowości zaistniałe w danym okresie ponoszą osoby będące w danym okresie członkami zarządu. Skoro poprzedni zarząd nie dopełnił formalności, to ewentualną odpowiedzialność za tamten okres ponoszą członkowie piastujący funkcje w tamtym okresie (w tym Pani poprzednik). Natomiast od momentu, gdy Pani piastuje funkcję wiceprezesa, za nieprawidłowości może być pociągnięta również Pani. Dlatego też zalecam doprowadzenie do zgodności zarówno ze stanem faktycznym, jak i stanem prawnym dokumentacji w celu uniknięcia potencjalnych zarzutów dopuszczenia się uchybień.

 

Jednocześnie wskazuję, że nie istnieją przepisy wprost regulujące opisaną przez Panią sytuację. Jednak, bazując również na przepisach innych ustaw, uznać należy za prawidłowe, jak z aktualną datą zostaną podjęte stosowne uchwały.

Przykłady:

Przykład 1

Po rezygnacji jednego z członków zarządu ROD-u nowy członek został dokooptowany zgodnie z wymaganiami statutu. Po objęciu funkcji odpowiedzialność za decyzje zarządu, w tym za ewentualne nieprawidłowości, spoczywała na nim od momentu powołania, co skutkowało koniecznością szybkiego wprowadzenia porządków prawnych w dokumentacji.

 

Przykład 2

W innym przypadku, po zmianach w zarządzie, okazało się, że poprzedni zarząd nie dopełnił formalności związanych z wnioskami o ustanowienie prawa do działek. Nowy zarząd musiał podjąć uchwały i naprawić błędy, aby uniknąć odpowiedzialności cywilnej i ewentualnych roszczeń.

 

Przykład 3

W jeszcze innej sytuacji członek zarządu, który objął funkcję po zakończeniu kadencji poprzedniego zarządu, musiał natychmiast zająć się aktualizacją dokumentacji. Ze względu na opóźnienia w składaniu odpowiednich wniosków, zarząd został pociągnięty do odpowiedzialności za zaniechania w zakresie ewidencji działek.

Podsumowanie

Zmiana zarządu w ROD-zie wiąże się z odpowiedzialnością za wszelkie nieprawidłowości powstałe w czasie kadencji poprzedników. Nowy zarząd powinien jak najszybciej uporządkować dokumentację i wprowadzić niezbędne uchwały, aby uniknąć odpowiedzialności za ewentualne uchybienia.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksową pomoc prawną w zakresie zmian w zarządzie ROD, w tym doradztwo przy uzupełnianiu dokumentacji oraz procedurach związanych z odpowiedzialnością członków zarządu. Pomagamy w zapewnieniu zgodności działań zarządu z przepisami prawa oraz statutem PZD.

Źródła:

1. Statut PZD

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu