.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Decyzja o cofnięciu rejestracji pojazdu kupionego w Niemczech

• Autor: Eliza Rumowska

Kilka miesięcy temu kupiłam samochód w Niemczech, z komisu. Otrzymałam fakturę i briefy. Pojazd był już jakiś czas wcześniej wyrejestrowany z tamtejszego urzędu. Podczas próby zarejestrowania pojazdu w Polsce urzędnik stwierdził, że tzw. mały brief nie jest oryginałem, a kopią. Sprawę zgłoszono na policję. Najpierw mogłam jeździć na tablicach tymczasowych, później już nie. W urzędzie wciąż żąda się od nas oryginału tego dokumentu lub decyzja o rejestracji pojazdu zostanie cofnięta. Przeczytałam jednak, że w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu należy przedstawić zaświadczenie urzędowe potwierdzające dane. Czy mogę na tej podstawie zwrócić się do niemieckiego urzędu komunikacji o takie zaświadczenie? Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Decyzja o cofnięciu rejestracji pojazdu kupionego w Niemczech

Zagubienie dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu

Rzeczywiście art. 72 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi o takiej możliwości: „w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zamiast tych dokumentów należy przedstawić zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie, niezbędne do rejestracji”.

 

Przepis ten jest nieadekwatny do powstałej sytuacji (mam na myśli wyrejestrowanie pojazdu w Niemczech). Zastanawiała mnie jednak dość pasywna postawa wydziału komunikacji – chyba że taką informacją się Pani z nimi nie podzieliła. Oto bowiem przy pojazdach wyrejestrowanych – bo pisze Pani jednoznacznie, że w chwili zakupu „pojazd był już jakiś czas wcześniej wyrejestrowany z tamtejszego urzędu” – procedura wygląda inaczej.

Zakup auta z Niemiec i problemy z zarejestrowaniem pojazdu w Polsce

Dlatego w mojej (i nie tylko mojej, ale też eksperta–praktyka) ocenie zastosowanie ma przepis art. 72 ust, 1 pkt 5) wspomnianej ustawy mówiący o obowiązku dostarczenia dowodu rejestracyjnego, o ile był wydany (tzn. czy pojazd go posiadał w chwili sprzedaży). Wszystko, co Pani pisze, składa się w logiczną całość. Komis niemiecki nie mógł mieć oryginału tegoż dokumentu, skoro auto było wyrejestrowane. Zwracając się więc do niemieckiego urzędu, nie należy żądać ,czy prosić o dowód rejestracyjny, bo spoczywa on tam jako dokument potwierdzający zakończenie rejestracji. To, co urząd może i powinien Pani wydać, to decyzja o wyrejestrowaniu auta w Niemczech.

Ponowna weryfikacja auta do rejestracji

Po przedłożeniu takowej decyzji w miejsce (obok) kopii dowodu rejestracyjnego w polskim urzędzie komunikacji dojdzie do ponownego zweryfikowania Pani auta do rejestracji i wydania decyzji, którą zgodnie z pouczeniem będzie Pani mogła zaskarżyć w terminie 14 dni od jej doręczenia. Teraz jednak pozostaje istotne, czy Pani od razu informowała wydział komunikacji o statusie administracyjnym dotyczącym wyrejestrowania auta w Niemczech, czy też po prostu usiłowała Pani zarejestrować auto na kopii dowodu. Mam wrażenie, że urząd nic nie wiedział, że ma tu okoliczność z autem wyrejestrowanym, czego konsekwencja było to całe (nikomu niepotrzebne) zamieszanie ze sporawą karną i sprawdzaniem autentyczności dokumentu.

 

Tak oto przedstawia się całość problemu, który w istocie mógłby prowokować do sięgania po art. 72 ust. 4 ustawy, ale ostrzegam, że to droga donikąd, bowiem według opisu zdarzeń i posiadanych dokumentów najprawdopodobniej „brief” wcale nie zaginął ani nie został zgubiony, tylko jest tam, gdzie być powinien. Dlatego doradzam takie postępowanie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu