.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Debet na karcie kredytowej zmarłego

Mój tata miał bankową kartę kredytową. Niedawno zmarł, zostawiając debet na tej karcie. Bank wymaga ode mnie aktu zgonu i karty informacyjnej z pogotowia oraz dokumentu potwierdzającego moje prawo do nabycia spadku. Czy w momencie gdy przyjmę spadek, będę musiała ten debet spłacać? Czy to normalne, żeby bank wymagał takich dokumentów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Debet na karcie kredytowej zmarłego

Odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkowe

Zgodnie z treścią art. 1012 Kodeksu cywilnego (K.c.) spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), albo też spadek odrzucić.

 

Jeśli nie złożyła Pani żadnego oświadczenia przed sądem lub notariuszem o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub o odrzuceniu spadku to z mocy prawa przyjęła Pani ów spadek wprost czyli z pełną odpowiedzialnością za długi*.

 

Oczywiście długi zmarłego wchodzą do spadku po nim.

Czy bank słusznie żąda dokumentów od spadkobierców?

W takiej sytuacji bank będzie miał prawo i możliwość dochodzenia od Pani zapłaty tego długu, niestety.

 

Bank żąda dokumentu potwierdzającego nabycie przez Panią spadku, aby móc udzielić informacji o stanie rachunku, może wypłacić Pani jakieś środki znajdujące się na jakimś innym koncie itd. Jest to dość standardowa procedura, bo w każdym przypadku bank żąda takich dokumentów od spadkobierców.

 

Jeśli Pani te dokumenty przedłoży, ułatwi Pani, rzecz jasna, bankowi dochodzenie od Pani zapłaty tego długu. Jeśli ich Pani nie przedłoży, bank również wcześniej czy później ustali, kto jest spadkobiercą, więc w sytuacji, gdy przyjęła Pani spadek wprost, niestety będzie Pani musiała kiedyś zadłużenie z tytułu debetu niestety spłacić.

 

 

 

 

* Opis sprawy z maja 2015 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu