Data wydania orzeczenia o niepełnosprawności• Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal |
Jako rodzina zastępcza opiekujemy się 9-letnim dzieckiem. Otrzymało ono orzeczenie o niepełnosprawności w zeszłym tygodniu, ale wniosek złożony był 4 miesiące wcześniej. Podjęto decyzję o wypłacie świadczeń od dnia posiedzenia, na którym wydano orzeczenie. Czy tą datą nie powinien być jednak dzień złożenia wniosku? |
|
Uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawnościPo dokonaniu analizy przepisów dotyczących orzekania o niepełnosprawności muszę stwierdzić, że data złożenia wniosku istotnie byłaby tu właściwsza. Muszę jednak przyznać, że mogłam niedokładnie zrozumieć Pana pytanie, stąd proszę o kontakt, jeśli z udzielonych informacji będzie wynikało, że odpowiedź dotyczy nieco odmiennej sytuacji niż Pańska.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.) „orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności stanowi także podstawę do przyznania ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów”. Ustawa ta zawiera szereg przepisów dotyczących samego ustalenia niepełnosprawności, działania komisji orzekających oraz ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy „osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku”. Warunki, kryteria oceny zaliczania takich osób do osób niepełnosprawnych określone są w odrębnym rozporządzeniu, które jednak w kwestii Pana interesującej nie jest dla nas istotne. Ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawnościO niepełnosprawności i jej stopniu orzekają w I instancji powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Powiatowe zespoły orzekają na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego albo, za ich zgodą, na wniosek ośrodka pomocy społecznej. W orzeczeniu powiatowego zespołu, poza ustaleniem niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, powinny być zawarte wskazania dotyczące w szczególności:
Zgodnie z art. 6c ustawy szczegółowe warunki orzekania o stopniu niepełnosprawności określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2003 r. Nr 139, poz. 1328 z późn. zm.). Co zawiera orzeczenie o niepełnosprawności?Jeśli przyjrzeć się przepisom zawartym w tym akcie prawnym, to można dojść do wniosku, że orzeczenie komisji nie może zawierać daty innej niż złożenie wniosku, wydanie orzeczenia oraz daty, z jaką dana osoba stała się niepełnosprawna.
Powiatowe zespoły i wojewódzkie zespoły wydają odpowiednio orzeczenia o: niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16 roku życia;
Zgodnie z § 13 rozporządzenia „orzeczenie o niepełnosprawności zawiera: Czy w orzeczeniu o niepełnosprawności znajduje się informacja o dacie od której należą się świadczenia?Jak Pan widzi, w żadnym z orzeczeń nie ma informacji o dacie, od której świadczenia się należą. Jest jedynie data powstania niepełnosprawności. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia, zgodnie z § 14 rozporządzenia datę lub okres powstania niepełnosprawności dziecka ustala się na podstawie przebiegu schorzenia, dokumentacji medycznej oraz zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka wydanego na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli z przedłożonej dokumentacji oraz przebiegu schorzenia nie da się ustalić okresu lub daty powstania niepełnosprawności dziecka, za datę tę należy przyjąć datę złożenia wniosku do powiatowego zespołu.
W tym sensie zgadzam się z Panem, że to ta data decyduje o nabyciu prawa do ulg i świadczeń. Data wypłaty świadczeniaKonkretne jednak świadczenia przyznawane są na podstawie odrębnych przepisów. Mowa tu oczywiście o ustawie o świadczeniach rodzinnych, gdzie uregulowano zasiłki i świadczenia rodzinne. W przypadku ubiegania się o te świadczenia datą, od której należy je wypłacać, jest ewidentnie data złożenia wniosku. Potwierdziły to wielokrotnie sądy administracyjne. W wyroku z dnia 4 sierpnia 2008 roku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (sygn. akt II SA/Łd 441/2008) czytamy: „W postępowaniu o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego obowiązuje zasada wnioskowości, wyrażona w art. 23 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Początkowy termin przyznawania świadczenia, wiązać należy zatem z momentem podjęcia przez uprawniony podmiot inicjatywy zmierzającej do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, o którym mowa w art. 23 ust. 4 pkt 4 lit. b ustawy o świadczeniach rodzinnych”.
Jeśli byłaby możliwość zeskanowania dokumentu, o którym pisał Pan w swoim pytaniu, proszę o jego podesłanie. Będę mogła wówczas odnieść się do konkretnej sytuacji.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale