Darowizna pieniężna dla syna• Autor: Aleksander Słysz |
Mój mąż obdarował syna kwotą 40 tysięcy złotych. Została zawarta umowa darowizny w formie pisemnej, a kwota wpłacona na konto bankowe gotówką. Jest to konto wspólne małżonków, czyli syna i synowej. Czy w związku z powyższym US nie będzie miał wątpliwości co do zwolnienia z podatku? Czy wystarczy, że te pieniądze będzie wypłacał z konta wyłącznie obdarowany przez ojca syn? Na potwierdzeniu wpłaty jest informacja, że właścicielami rachunku są małżonkowie. |
|
Darowizna pieniężna dla syna wpłacona na jego wspólne konto z małżonkąNa mocy art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych, jeżeli w przypadku darowizny niemającej formy aktu notarialnego: 1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od chwili spełnienia przyrzeczonego świadczenia oraz 2) udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Potwierdzenie otrzymania darowizny na rachunek bankowyW orzecznictwie przyjmuje się, iż „Konieczność potwierdzenia otrzymania darowizny dowodem »przekazania na rachunek bankowy nabywcy« należy uznać jedynie za niezręcznie sformułowanie wymogu technicznego, a wykładnia językowa art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.s.d. nie może sprowadzać się do szukania sensu poszczególnych wyrazów, ale powinna być połączona z analizą celu regulacji prawnej, a celem tym było zapewnienie ochrony interesów majątkowych członków najbliższej rodziny.” (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 lipca 2011 r., sygnatura: I SA/Gd 454/11, LEX nr 898324).
W świetle powyższego, gdy darowizna dokonywana jest dla syna i wpływa na jego wspólne konto z małżonką, warunek dokumentacji jest spełniony. Małżonka syna nie jest tu obdarowaną, zatem nie jest podatnikiem, nie składa druku SD-Z2; zgłoszenie to winien złożyć obdarowany syn.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Aleksander Słysz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale