Darowizna od małżonka po darowiźnie od teściów• Autor: Bogusław Nowakowski |
Na początku tego roku teściowie przepisali działkę tylko na mojego męża. Chcielibyśmy zacząć budować dom na tej działce, wszystkie dokumenty mają być na nas oboje. Czy mąż może udzielić mi darowizny? Jaka będzie opłata? Czy prawdą było to, że teść nie mógł działki przepisać na nas oboje, bo byłyby duże koszty podatkowe? |
|
Budowa domu na działce będącej majątkiem osobistym jednego z małżonkówFormalnie działka należy do małżonka (jego majątku odrębnego). Formalnie też będzie on właścicielem domu, który powstanie na tej działce. Budowa domu finansowana może być:
W przypadku ustania wspólności majątkowej byłyby to nakłady na majątek odrębny małżonka:
Małżonek może darować Pani połowę tej działki. Ponieważ darowizna byłaby od małżonka dla małżonka. byłaby ona w całości wolna od podatku. Jedyne koszty to opłaty notarialne oraz wpis do księgi wieczystej. Darowizna od teściów dla syna i następnie od syna dla swojej żonyOperacja: darowizna od rodziców (teściów) dla syna (Pani małżonka), a potem syn daruje swojej małżonce (Pani) – powoduje, że nie występuje w ogóle podatek od darowizny przy obydwu umowach. Wynika to z ustawy o podatku od spadków i darowizn:
„Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 1. (…)
4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:
1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub 2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego”.
Gdyby rodzice męża darowali działkę dla Pani i małżonka, to:
Do której grupy podatkowej należy synowa?Wysokość podatku od darowizny ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.
Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku,. Kwota wolna w Pani przypadku wynosiłaby 9 637 zł. Od nadwyżki liczony byłby podatek według skali.
Tylko w sytuacji, gdyby wartość darowizny dla Pani była mniejsza lub równa kwocie wolnej podatek nie wystąpiłby. W przypadku gdy wartość darowizny dla Pani byłaby większa niż 9 367 zł, wystąpiłby podatek od darowizny. A jego wysokość zależna byłaby od kwoty nadwyżki.
Jako że nie znam wartości darowizny (lub jej połowy), nie jestem w stanie ustalić wysokości podatku.
Notariusz od darowizny pobiera opłatę zależna od jej wartości. Nie ma podatku VAT. Nie ma podatku dochodowego po Pani stronie lub po stronie małżonka.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale