Darowizna nieruchomości dla obywatela Niemiec a kwestie podatkowe• Autor: Artur Nowak |
Od dawna mieszkam w Niemczech i mam obywatelstwo niemieckie (polskiego nie mam). Matka chce darować mi nieruchomość. Zgodnie z niemieckim prawem darowizna do kwoty 400 000 euro jest zwolniona z podatku. Czy mnie obowiązywałoby jednak polskie prawo czy niemieckie? Jeżeli polskie, to ile wynosiłby podatek? Nieruchomość położona jest w Polsce. |
Darowizna a kwestie podatkoweCo do zasady opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.
Zgodnie z art. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Warunek ten w Pana przypadku nie został spełniony.
Mimo wszystko przedmiotowa darowizna, niezależnie od wartości przedmiotu darowizny, korzystać będzie ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 4a ustawy. Przepis ten stanowi, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (od dnia darowizny). Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje jednak przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego (a tak będzie w Państwa przypadku).
Jeżeli zaś chodzi o ewentualne opodatkowanie tej darowizny w Niemczech, należałoby sięgnąć do uregulowań prawnych tego kraju. Być może oprócz zwolnienia, o jakim Pan wspomina, istnieje zapis ustawy, który zwalnia z opodatkowania nabycie własności rzeczy położonych poza granicami kraju (Niemiec). Niewykluczone jednak, że jest inaczej, i wówczas zapłaci Pan podatek tylko w Niemczech.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Artur Nowak |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale