Przepisanie mieszkania na jedno z dzieci a zachowek• Autor: Monika Cieszyńska |
Moi rodzice są w podeszłym wieku. Mieszkam razem z nimi w wykupionym mieszkaniu spółdzielczym. Rodzice chcą przepisać na mnie mieszkanie. Czy jest jakiś sposób, żeby mogli zrobić to bez zgody mojego pozostałego rodzeństwa? |
|
Przepisanie mieszkania na syna z pominięciem reszty dzieciNie ma przeszkód, aby rodzice przepisali na Pana przedmiotowe mieszkanie, czy to w formie darowizny, czy też powołania w testamencie. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – tak jak prawo odrębnej własności – podlega dziedziczeniu i wolno nim rozporządzać.
Niemniej nawet jeśli otrzyma Pan mieszkanie – czy to w drodze darowizny, czy to w drodze powołania do spadku – z pominięciem rodzeństwa, może Pan nie uniknąć obowiązku zapłaty zachowku, który przysługuje dzieciom (w razie ich braku – wnukom) i małżonkowi pozostającemu przy życiu. Obowiązek zapłaty zachowku po otrzymanej darowiźnie lub spadkuStosownie do art. 991 Kodeksu cywilnego każdemu rodzeństwu należy się połowa wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci darowizny uczynionej przez spadkodawcę, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu.
Zasadą jest bowiem, że przy obliczaniu zachowku dolicza się do majątku spadkowego darowizny czynione na rzecz osób uprawnionych do spadku lub zachowku, bez względu na czas ich dokonania.
Nie ma znaczenia to, że wartość darowizny przewyższa majątek spadkowy, czy też to, że majątku spadkowego w ogóle nie ma. W takim wypadku podstawą obliczenia zachowku będzie wartość darowizn uczynionych przez spadkodawcę. Przy określeniu wartości darowizny uwzględnia się ceny obowiązujące w chwili orzekania o zachowku. Darowizny zalicza się nawet wtedy, gdy ich przedmiot został zużyty lub utracony. Roszczenie o zachowekRoszczenie o zachowek jest żądaniem o zapłatę stosownej kwoty pieniężnej, tj. odpowiadającej połowie jego udziału spadkowego. W jaki sposób określa się udział spadkowy, wskazuje art. 931 Kodeksu cywilnego, w myśl którego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.
Należy pamiętać, że udziały w majątku wspólnym małżonków są równe, toteż w razie śmierci jednego z rodziców majątkiem spadkowym będzie 1/2 ich majątku wspólnego, gdyż druga połowa pozostaje we władaniu małżonka żyjącego. Czy jest możliwość pozbawienia uprawnionych zachowku?Swoistym wyjściem z sytuacji jest art. 1008 Kodeksu cywilnego, który przewiduje możliwość pozbawienia uprawnionych zachowku, tzn. wydziedziczenia, jeżeli uprawniony:
Od czego zależy skuteczność wydziedziczenia?Jednakże dla skuteczności pozbawienia rodzeństwa zachowku Pana rodzice musieliby w swoim testamencie (swoich testamentach) pozbawić ich wyraźnie zachowku i wskazać jedną z wyżej wymienionych przyczyn. Skuteczność wydziedziczenia zależy więc od:
Wydziedziczenie pociąga za sobą utratę stanowiska spadkobiercy ustawowego, a ponadto uprawnienia do żądania określonej sumy tytułem zachowku.
Niemniej musi Pan pamiętać, że udział spadkowy wydziedziczonego przypada jego dzieciom, tzn. dzieci wydziedziczonego rodzeństwa będą mogły dochodzić zachowku.
Dochodzenie zachowku jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale