Darowizna w trakcie rozwodu, jak uchronić majątek osobisty?

• Data: 05-08-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Pomagam córce, która uczestniczy w sprawie rozwodowej z orzeczeniem o winie jej męża (mojego zięcia). Mają wspólność ustawową małżeńską. Podziału majątku do tej pory nie było. Czy pieniądze, które wyżej wymieniona otrzyma teraz na swoje konto bankowe (darowiznę), będą stanowiły jej majątek osobisty i nie będą brane pod uwagę w przypadku podziału majątku?

Darowizna w trakcie rozwodu,  jak uchronić majątek osobisty?

Majątek osobisty małżonka

Zgodnie natomiast z treścią art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Darowizna a wspólność majątkowa

Przedmiot darowizny wchodzi do majątku wspólnego wtedy, gdy oboje małżonkowie są stroną umowy darowizny dokonanej przez darczyńcę na ich rzecz na zasadach wspólności ustawowej, a także wtedy, gdy stroną umowy (obdarowanym) jest tylko jeden z małżonków, ale w umowie darczyńca zastrzegł, że przedmiot darowizny zostaje objęty wspólnością. W drugim z tych wypadków nie jest wymagane przyjęcie darowizny przez drugiego z małżonków niebędącego stroną umowy [zob. uchw. SN z 7.4.1975 r., sygn. akt III CZP 12/75, OSNCP 1975, Nr 10–11, poz. 147 i uchw. SN(PSIC) z 28.9.1979 r., sygn. akt III CZP 15/79, OSNCP 1980, Nr 4, poz. 63, teza 1].

Zgodnie natomiast z ust. 10 powyższej regulacji „Do majątku osobistego każdego z małżonków należą: przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Zgodnie ze stanowiskiem SN (wyr. SN z 12.5.2000 r., sygn. akt V CKN 50/00) „przewidziana w art. 33 pkt 10 K.r.io. tzw. surogacja polega na zastąpieniu jednego składnika majątku odrębnego innym składnikiem. Przesłankami tak rozumianej surogacji są – jak się przyjmuje – dwa wymagania: po pierwsze, aby jedno i to samo zdarzenie spowodowało wyjście określonego przedmiotu z majątku odrębnego i nabycie innego przedmiotu majątkowego, oraz po drugie, aby przedmiot nabyty był uzyskany także w sensie ekonomicznym kosztem majątku odrębnego”.

Wobec tego otrzymana darowizna stanowić będzie tylko majątek osobisty córki. Proszę jednak mieć na uwadze, iż obecny mąż może wykorzystać tę okoliczność i w przypadku podziału majątku starać się o rozliczenie tak otrzymanych nakładów. Dlatego w trakcie postępowania rozwodowego zalecam unikanie dokonywania wszelkich takich ruchów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna jest w trakcie rozwodu z Markiem. W czasie trwania małżeństwa otrzymała od swoich rodziców darowiznę w postaci mieszkania. Umowa darowizny była sporządzona wyłącznie na jej nazwisko, a rodzice zastrzegli, że mieszkanie ma należeć tylko do niej. Ponieważ darowizna została przekazana tylko Annie i darczyńcy zastrzegli, że ma być jej majątkiem osobistym, mieszkanie nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Marek nie ma podstaw prawnych, by żądać podziału tej nieruchomości podczas rozwodu. Otrzymana darowizna pozostaje w majątku osobistym Anny, a Marek nie może rościć sobie do niej praw podczas podziału majątku wspólnego.

Krzysztof i Ewa są w trakcie rozwodu. Krzysztof otrzymał od swojego wujka darowiznę pieniężną na rozwój kariery zawodowej, z zamiarem wykorzystania jej na specjalistyczne szkolenia. Wujek wyraźnie zaznaczył w umowie darowizny, że pieniądze są przeznaczone tylko dla Krzysztofa. W tym przypadku darowizna pieniężna stanowi majątek osobisty Krzysztofa, ponieważ została przekazana wyłącznie jemu, a darczyńca jasno określił cel oraz przeznaczenie środków. Środki te nie będą brane pod uwagę przy podziale majątku wspólnego, ponieważ wujek wyraźnie zastrzegł, że darowizna jest osobista i przeznaczona wyłącznie na potrzeby Krzysztofa.

Magdalena i Jan wzięli ślub i zamieszkali razem w domu, który Jan otrzymał jako darowiznę od swojej babci. Babcia zaznaczyła w akcie darowizny, że dom jest przeznaczony dla Jana i Magdaleny jako wspólna własność, aby mogli razem go użytkować jako rodzina. W tym przypadku, mimo że darowizna była przekazana tylko Janowi, zastrzeżenie babci dotyczące wspólnego użytkowania oznacza, że dom wchodzi do majątku wspólnego. W przypadku rozwodu będzie podlegał podziałowi między obojgiem małżonków. Chociaż darowizna została przekazana tylko Janowi, zastrzeżenie dotyczące wspólnego użytkowania oznacza, że dom staje się częścią majątku wspólnego i musi być uwzględniony w podziale majątku podczas rozwodu.

Podsumowanie

Darowizny otrzymane w trakcie trwania małżeństwa mogą stanowić majątek osobisty jednego z małżonków, o ile darczyńca wyraźnie to zastrzeże. Jest to kluczowe dla ochrony tych środków przed podziałem podczas rozwodu. Dlatego ważne jest, aby dokładnie określić warunki darowizny w umowie, co pozwoli uniknąć nieporozumień i sporów w przyszłości.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach związanych z rozwodem i podziałem majątku? Skorzystaj z naszych usług online, aby uzyskać profesjonalne porady prawne i pomoc w sporządzaniu pism, które pomogą Ci chronić Twoje interesy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 1975 r., sygn. akt III CZP 12/75
3. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1979 r., sygn. akt III CZP 15/79
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 maja 2000 r., sygn. akt V CKN 50/00