W serwisie
Materiały
Darowizna samochodu ciężarowego zakupionego na firmę• Autor: Marcin Sądej |
Chcę darować synowi samochód ciężarowy, który zakupiłem na swoją firmę (jestem na książce przychodu). Amortyzacja się skończyła. Syn prowadzi firmę jednoosobową (książka przychodu). Jak to zrobić? |
Fot. Fotolia |
W pierwszej kolejności należy wskazać, że przekazanie darowizny samochodu nie będzie stanowiło dla Pana kosztu uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Niestety syn nie będzie mógł od otrzymanego środka trwałego dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ponieważ od 1 stycznia 2018 r. nastąpiła zmiana przepisów. Z uwagi na treść art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy PIT odpisy amortyzacyjne dotyczące otrzymanego samochodu nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w działalności firmy w sytuacji, gdy darowizny są zwolnione od podatku od spadków i darowizn.
W nawiązaniu do ostatniego zdania warto wskazać, że darowizna dokonana od ojca dla syna korzysta z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy. Nabycie tytułem darowizny jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem złożenia przez obdarowanego (syna) – w ciągu 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny – informacji o otrzymanej darowiźnie. Informację składa się na druku SD-Z2 w swoim urzędzie skarbowym.
Na samym końcu zaznaczyć należy, ze przekazanie darowizny może spowodować konieczność zapłaty podatku VAT. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy VAT opodatkowaniu podlega nieodpłatne przekazanie towarów (w tym darowizna) na cele innych osób (w tym członków rodziny), jeśli podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tego towaru. W konsekwencji jeżeli przy zakupie samochodu odliczył Pan podatek naliczony, to przy darowiźnie tego samochodu będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku VAT.
Podsumowując, darowizna samochodu na rzecz syna prowadzącego działalność gospodarczą:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale