Darowizna nieruchomości od zadłużonego rodzica, czy to dobry pomysł• Data: 31-10-2024 • Autor: Elżbieta Kaczmarek |
Mój teść chce przepisać nieruchomość rolną składającą się z domu, zabudowań gospodarczych i sadu na moją żonę i jej 2 siostry (na współwłasność). Teść jest bardzo zadłużony (nie wiem dokładnie na jaką kwotę, ale prawdopodobnie bliską wartości nieruchomości). Póki co reguluje swoje zobowiązania, ale jest alkoholikiem, który się nie leczy i obawiam się, co może się wydarzyć w przyszłości. My z żoną mamy małżeńską wspólnotę majątkową. Jej pozostałe 2 siostry są jeszcze niezamężne. Gospodarstwo teść otrzymał od rodziców, to jego majątek osobisty. Teściowa wyprowadziła się od niego kilka lat temu, równocześnie podpisali wtedy rozdzielność majątkową. Teściowa mieszka w mieszkaniu, które należało do obojga, ale teść się go wtedy notarialnie zrzekł na jej korzyść. Czy przyjęcie takiej darowizny przez córki zadłużonego może być uznane za działanie na szkodę wierzycieli, które uniemożliwi im egzekucję należności? Czy po takiej darowiźnie wierzyciele teścia mogliby dochodzić należności również od obdarowanych córek i w jakim zakresie? Czy także z majątku wspólnego małżeńskiego? Czy przed przyjęciem takiej darowizny przez żonę powinniśmy ustanowić rozdzielność majątkową i przepisać posiadane mieszkanie na mnie, aby w przyszłości uniknąć ewentualne egzekucji? I ostatnie pytanie: czy przy takiej darowiźnie istnieje ryzyko narażenia się na odpowiedzialność karną? Jeśli tak, to czy naraża się na nią tylko darczyńca czy również obdarowany? |
|
Darowizna na dzieci wobec dużego zadłużenia – skarga pauliańskaW mojej ocenie – w świetle przedstawionych okoliczności – zawarcie umowy darowizny może zostać uznane za działanie na szkodę wierzycieli Pana teścia. Wskazuje Pan, że teść reguluje co prawda swoje zobowiązania, ale jego zadłużenie jest porównywalne do wielkości nieruchomości, którą zamierza zbyć nieodpłatnie. Z uwagi na powyższe Pana żona, przyjmując darowiznę od swojego ojca, powinna liczyć się z tym, że jego wierzyciele wytoczą przeciwko niej i jej siostrom powództwo zwane skargą pauliańską.
Skarga pauliańska jest szczególnym środkiem indywidualnej ochrony wierzyciela przed nieuczciwym, a zatem niezasługującym na aprobatę i ochronę, zachowaniem dłużnika, który wyzbywa się lub uszczupla swój majątek po to, aby uniemożliwić wierzycielom skuteczną egzekucję. Instytucja ta znajduje swoje uregulowanie w tytule X księgi trzeciej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.) (dalej: „K.c.”) „Niewypłacalność dłużnika”. Już samo umiejscowienie skargi pauliańskiej w tej części Kodeksu cywilnego wskazuje, że znajduje ona zastosowanie w sytuacji, kiedy majątek dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie długów. Została ona zdefiniowana jako obciążający osobę trzecią obowiązek „nieprzeszkadzania” w egzekucji prowadzonej przez wierzyciela do określonego przedmiotu majątkowego, który wyszedł z majątku dłużnika i wszedł do majątku osoby trzeciej albo też pozostał w majątku osoby trzeciej, mimo że powinien był przejść do majątku dłużnika. Zgodnie z art. 527 § 1 K.c.:
Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności (art. 527 § 2 k.c.).
W orzecznictwie utrwalony jest pogląd, że pokrzywdzenie wierzyciela następuje wówczas, gdy stan majątku dłużnika w następstwie dokonania kwestionowanej skargą pauliańską czynności prawnej ulega zmniejszeniu do tego stopnia, że powoduje niemożność, utrudnienie lub opóźnienie możliwości zaspokojenia wierzyciela pauliańskiego (wyroki SN z: 26 listopada 2021 r., I CSKP 157/21; 17 grudnia 2020 r., III CSK 163/18; 27 kwietnia 2018 r., IV CSK 200/17; 26 marca 2015 r., V CSK 320/04; 28 listopada 2001 r. IV CKN 525/00; 8 kwietnia 1998 r., III CKN 450/97). Chodzi więc zawsze o doprowadzenie majątku dłużnika do takiego stanu, który powoduje niemożność, utrudnienie lub odwleczenie zaspokojenia wierzyciela. Korzyść majątkowa uzyskana bezpłatnie przez osobę bliską dłużnikowiW myśl art. 527 § 3 K.c.: Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Z kolei przepis art. 528 K.c. stanowi, że jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową nieodpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Uregulowania te przewidują zatem ułatwienie w dochodzeniu ubezskutecznienia czynności dłużnika, polegające na złagodzeniu niektórych wymagań przewidzianych w art. 527 § 1 K.c.
Przepisy te znalazłyby zapewne zastosowanie w niniejszej sprawie. Córki są osobami bliskimi w rozumieniu ww. przepisu, przysporzenia będące następstwem darowizny należą z reguły do korzyści majątkowych uzyskanych bezpłatnie. Darowizna, a więc czynność prawna polegająca na nieodpłatnym rozporządzeniu majątkiem (uszczuplająca ten majątek), zawsze co najmniej ogranicza możliwość zaspokojenia wierzycieli. Oczywiste jest, że zmniejszony majątek dłużnika ograniczy lub w ogóle wyłączy zaspokojenie wierzycieli. W konsekwencji z perspektywy art. 527 § 2 K.c. darowizna co do zasady oceniona jako czynność dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli. Czynność prawna dłużnika krzywdząca wierzycielaStosownie do art. 529 K.c.: Jeżeli w chwili darowizny dłużnik był niewypłacalny, domniemywa się, iż działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. To samo dotyczy wypadku, gdy dłużnik stał się niewypłacalny wskutek dokonania darowizny. Natomiast zgodnie z art. 530 K.c. przepisy artykułów poprzedzających (tj. art. 527 – art. 529 K.c.) stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dłużnik działał w zamiarze pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli. Jeżeli jednak osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową odpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną tylko wtedy, gdy osoba trzecia o zamiarze dłużnika wiedziała.
W tym kontekście istotna staje się po stronie dłużnika świadomość albo zamiar pokrzywdzenia wierzycieli (art. 529 K.c.), a po stronie osoby trzeciej – wiedza o tej świadomości albo zamiarze (art. 527 § 1, art. 530 K.c.).
To, czy czynność prawna dłużnika krzywdzi wierzyciela, należy oceniać według stanu w chwili jej zaskarżenia (tj. w chwili, w której wierzyciel wystąpił ze skargą pauliańską) i wydania wyroku.
Odpowiadając na pytania co do odpowiedzialności obdarowanych wobec wierzycieli ojca wyjaśniam, że w przypadku dokonania darowizny przez ojca na rzecz córek wierzyciele teścia nie mogliby dochodzić zaspokojenia swoich wierzytelności z innych składników majątkowych niż ten, który był przedmiotem czynności prawnej dokonanej z ich pokrzywdzeniem, a która to czynność została uznana za bezskuteczną (w analizowanym przypadku byłby to udział w nieruchomości, który Pańska żona nabyłaby w drodze darowizny). Wierzyciele nie mogliby sięgnąć ani do majątku odrębnego żony, ani do Państwa majątku wspólnego. Z tego względu nie uważam za konieczne ustanawianie rozdzielności majątkowej i dokonywanie podziału Państwa majątku. Przestępstwo celowego wyzbywania się majątkuOsoby zadłużone, które wobec grożącej im niewypłacalności lub upadłości udaremniają lub uszczuplają zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwają, ukrywają, zbywają, darowują, niszczą, rzeczywiście lub pozornie obciążają albo uszkadzają składniki swojego majątku, czym działają na szkodę wierzyciela, narażają się – niezależnie od odpowiedzialności cywilnej – na odpowiedzialność karną. Zgodnie z treścią art. 300 Kodeksu karnego (K.k.):
§ 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 3. Jeżeli czyn określony w § 1 wyrządził szkodę wielu wierzycielom, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. § 4. Jeżeli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Sprawcą przestępstwa tzw. celowego wyzbywania się majątku może być każda osoba będąca dłużnikiem, tj. osoba, na której ciąży określone zobowiązanie. Powyższy przepis dotyczy zatem sytuacji, w której dłużnik nie dopuszcza do zaspokojenia swojego wierzyciela, dokonując odpowiednich czynności rozporządzających swoim majątkiem (Komentarz do Kodeksu karnego. Część szczególna pod red. Andrzeja Wąska, Wyd. C.H. Beck Warszawa 2004, tezy 46 i 47 do art. 300 K.k., str. 1131). Czyli na odpowiedzialność karną narażony jest zatem dłużnik. PrzykładyPrzypadek darowizny i skargi pauliańskiej Pani Anna, wraz z dwiema siostrami, otrzymała od ojca w darowiźnie gospodarstwo rolne. Ojciec miał jednak liczne długi, o których wiedziała jedynie Anna. Gdy kilka miesięcy później ojciec przestał spłacać zobowiązania, wierzyciele wystąpili przeciwko córkom ze skargą pauliańską, żądając uznania darowizny za bezskuteczną, co skutkowało egzekucją z majątku obdarowanych.
Odpowiedzialność karna za wyzbywanie się majątku Pan Jan, prowadząc działalność rolniczą, przekazał synowi duży teren rolny, mimo że miał liczne zobowiązania wobec banku. Z uwagi na nieregulowane spłaty, wierzyciele zgłosili podejrzenie przestępstwa celowego wyzbycia się majątku. Sąd stwierdził, że Pan Jan działał z zamiarem pokrzywdzenia wierzycieli, co zakończyło się nałożeniem na niego sankcji karnych.
Ustanowienie rozdzielności majątkowej przed darowizną Pani Kasia dowiedziała się, że ojciec chce przepisać na nią zadłużoną nieruchomość. Obawiając się o wspólny majątek małżeński, zdecydowała się wraz z mężem na ustanowienie rozdzielności majątkowej, by w razie roszczeń wierzycieli nie narazić wspólnych aktywów na egzekucję. Dzięki tej decyzji udało im się uniknąć zajęcia mieszkania. PodsumowaniePrzyjmując darowiznę od zadłużonego rodzica, warto dokładnie przeanalizować ryzyko związane z odpowiedzialnością wobec wierzycieli, w tym możliwość skargi pauliańskiej i konsekwencje prawne. W celu ochrony majątku wspólnego, dobrym rozwiązaniem może być ustanowienie rozdzielności majątkowej. Przemyślane działania i konsultacja prawna mogą pomóc uniknąć poważnych problemów finansowych i prawnych. Oferta porad prawnychPotrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach związanych z darowizną zadłużonej nieruchomości i ochroną majątku? Nasi prawnicy pomogą Ci w opracowaniu strategii i sporządzeniu odpowiednich pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Elżbieta Kaczmarek |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale