Darowizna nieruchomości i dalszy najem przez poprzedniego właściciela• Opublikowano: 31-05-2022 • Autor: Kiecana Kamil |
Moja mama chce przekazać mi działki w formie darowizny. Jedna z nich jest częściowo zabudowana budynkami gospodarczymi. Obecnie mama wynajmuje cześć pomieszczeń w tych budynkach. Chcemy, aby mama po przekazaniu mi tej działek nadal mogła wynajmować te nieruchomość. Rozmawiałam z notariuszem, który polecił mi kontakt z radcą prawnym w celu ustalenia, jaki zapis zrobić w umowie darowizny lub wpis w księdze wieczystej, aby mama kontynuowała wynajem zgodnie z prawem. Mama ma podpisane umowy najmu, rozlicza się z urzędem skarbowym i odprowadza podatek do gminy i zależy nam, aby tak dalej zostało po podpisaniu umowy darowizny. |
|
Podatek od nieruchomości po jej zbyciuZgodnie z art. 62b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa:
„§ 1. Zapłata podatku może nastąpić także przez:
Zatem darowanie nieruchomości Pani jako córce może być podstawą do kontynuacji zapłaty podatku przez mamę. Jednak to Pani będzie już podatnikiem w sprawie tej nieruchomości i to Pani będzie się rozliczała z urzędem skarbowym. Dalsze prawo do wynajmowania nieruchomościCo do sprawy kontynuacji prawa mamy do wynajmowania nieruchomości, to zgodnie z art. 678 Kodeksu cywilnego:
„§ 1. W razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.
Zatem automatycznie to Pani wejdzie w stosunek najmu z najemcami jako właściciel nieruchomości. Mama przestanie być wynajmującym. Nie ma możliwości dodania w umowie darowizny ani w księdze wieczystej zapisu o kontynuacji mamy jako wynajmującego.
Natomiast może Pani mamę upoważnić jako Pani pełnomocnika do relacji z najemcami. Projekt takiego pełnomocnictwa możemy Pani przygotować w ramach osobnego zlecenia. Właściciel a wynajmującyWynajmujący nie musi być właścicielem. Jednak sprzedaż nieruchomości powoduje automatyczną zmianę wynajmującego (ze starego właściciela na nowego). Aby mama była znów wynajmującym, należałoby:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Kiecana Kamil Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach adwokackich i radcowskich. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, gospodarczym, administracyjnym, finansowym oraz prawie szkolnictwa wyższego. Podejmuje się obsługi prawnej podmiotów gospodarczych. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale