Darowizna mieszkania z zameldowaną osobą• Autor: Bogusław Nowakowski |
Rodzice darowali siostrze mieszkanie aktem darowizny. Ja byłem w tym mieszkaniu zameldowany od urodzenia. Czy bez oficjalnego informowania mnie o zmianie, którą oczywiście przyjmuję do wiadomości, mogli to zrobić? Czy mogli darować mieszkanie ze mną zameldowanym? |
Fot. Fotolia |
Darowizna mieszkania w którym jest zameldowana osobaJak wynika z opisu:
Czym jest meldunek?W prawie polskim właściciel posiada uprawnienie do swobodnego rozporządzania swoją własnością. Oznacza to prawo do wyzbycia się własności, przekazania jej w dowolnej formie osobom trzecim. Oczywiście należy przy tym uwzględniać ograniczenia w prawie do rozporządzania wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących. Zameldowanie jest tylko czynnością techniczną potwierdzająca fakt, że dana osoba przebywa i zamieszkuje pod adresem zameldowania. Uprawnienia związane z meldunkiemZ zameldowaniem pod danym adresem nie jest związane:
Czy fakt że w mieszkaniu jest ktoś zameldowany wpływa na możliwość jego zbycia lub przekazania w darowiźnieRodzice nie byli zobowiązani do tzw. oficjalnego informowania Pana o zamiarze zbycia mieszkania jak i fakcie jego zbycia (sprzedaży czy darowizny). Samo zameldowanie nie nakłada na nich takiego obowiązku. Taki obowiązek nie wynika z przepisów obowiązujących w Polsce. Fakt, że w danym mieszkaniu jest ktoś zameldowany, nie stanowi żadnej przeszkody do sprzedaży lub darowizny takiego mieszkania.
Rodzice mogli swoje mieszkanie darować osobie trzeciej bez informowania Pana o fakcie darowizny oraz bez względu na to, czy jest Pan tam zameldowany, czy też nie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale