Darowizna mieszkania bez księgi wieczystej, jak przekazać własność niepełnoletniemu dziecku?• Data: 24-11-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Mam małe mieszkanie własnościowe w spółdzielni mieszkaniowej. Nie ma ono księgi wieczystej. Chcę przekazać je swojej niepełnoletniej córce w formie darowizny. Jak należy to zrobić zgodnie z prawem? Czy jest możliwość sporządzenia jakiegoś aktu woli bez wizyty u notariusza? Czy mogę przekazać jej to mieszkanie w jakiś inny sposób? |
|
Przekazanie mieszkania dziecku w formie darowiznyUprzejmie wskazuję, że podstawę prawną do udzielenia odpowiedzi na zapytanie stanowi ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2024 r., poz. 1061), w skrócie K.c.
Zgodnie z art. 888 § 1 K.c. „Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”. Natomiast na podstawie art. 890 § 1 i § 2 K.c. „Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron”.
Należy podkreślić, iż art. 890 § 2 K.c. wyklucza zawarcie umowy darowizny przez oświadczenie samego tylko darczyńcy w formie aktu notarialnego, jak również darowiznę rękodajną w tych wszystkich wypadkach, gdy przepisy szczególne z uwagi na przedmiot darowizny wymagają złożenia oświadczenia w formie szczególnej przez obie strony. Uregulowanie to odnosi się do przepisów, które wprowadzają dla umów przenoszących określone prawa wymóg formy pod rygorem nieważności. Tym samym nie będzie ważna np. darowizna nieruchomości zawarta w formie zwykłej pisemnej, nawet jeśli obdarowany za zgodą darczyńcy wszedł w posiadanie tej nieruchomości. Zgoda sądu rodzinnego na zawarcie umowy darowizny przez dzieckoZ uwagi na to, że przedmiotem darowizny ma być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, to niestety zawarcie umowy darowizny będzie wymagało sporządzenia jej w formie aktu notarialnego. Nadto, jeżeli chodzi o darowiznę na rzecz niepełnoletniego dziecka, to zależy, ile dziecko ma lat. Jeżeli nie ukończyło 13 lat, to wówczas zawarcie umowy darowizny musi nastąpić w obecności rodzica dziecka jako przedstawiciela ustawowego. Natomiast jeżeli dziecko ukończyło 13 lat, to musi dysponować zgodą rodzica. Dodatkowo, jeżeli darowizna wiąże się ze zobowiązaniami wobec darczyńcy, np. ustanowieniem służebności osobistej lub osób trzecich, przed zawarciem umowy darowizny konieczne jest uzyskanie zezwolenia sądu opiekuńczego na zawarcie umowy darowizny. Zgodnie z art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego albo, w przypadkach wskazanych w art. 6401 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1550, 1429, 1606, 1615, 1667 i 1860), sądu spadku dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko”.
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 30 kwietnia 1977 r. (sygn. akt III CZP 73/76) rodzice mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego przewidzianego w art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nabywać dla małoletniego dziecka nieruchomości na podstawie umowy darowizny w stanie wolnym od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich. W uzasadnieniu uchwały Sąd Najwyższy wskazał, że: „Jak wynika z dotychczasowych rozważań, u podłoża uregulowań mających na celu ochronę majątkowych interesów małoletniego leży generalne założenie, że interesy te nie są zagrożone (a więc tym samym nie są potrzebne szczególne gwarancje), gdy czynności prawne mają wyłącznie na celu przysporzenie małoletniemu bezpłatnych korzyści. Nie byłoby zatem zrozumiałe, dlaczego ustawodawca, dając wyraz takiemu stanowisku w innych przepisach, miałby mieć inne intencje, gdy idzie o przepis art. 101 § 3 k.r.o. Dlatego uregulowanie, które zostało wyraźnie wypowiedziane w innych zbliżonych przepisach, należy przyjąć w drodze wykładni za obowiązujące także w hipotezie art. 101 § 3 k.r.o.”. PrzykładyPrzekazanie mieszkania pełnoletniemu dziecku Rodzice przekazali swoje mieszkanie dorosłemu synowi, aby zabezpieczyć jego przyszłość. Sporządzili umowę darowizny w formie aktu notarialnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki tej umowie syn formalnie stał się właścicielem mieszkania.
Przekazanie nieruchomości niepełnoletniemu dziecku Małżeństwo zdecydowało się przepisać mieszkanie na swoją 12-letnią córkę, aby zabezpieczyć jej przyszłość. Ponieważ dziecko miało mniej niż 13 lat, umowa darowizny została zawarta przez rodziców w jej imieniu, w formie aktu notarialnego. Rodzice musieli uzyskać zgodę sądu opiekuńczego, ponieważ umowa wiązała się z przekazaniem nieruchomości na rzecz dziecka.
Przekazanie mieszkania pełnoletniemu dziecku z obciążeniem Rodzice postanowili przekazać swoje mieszkanie 20-letniemu synowi pod warunkiem, że przez 10 lat będą mieli prawo do zamieszkiwania w tej nieruchomości, a syn będzie odpowiedzialny za pokrywanie kosztów utrzymania nieruchomości. Umowę darowizny sporządzili w formie aktu notarialnego. PodsumowanieArtykuł omawia zagadnienia dotyczące darowizny mieszkania. Zgodnie z prawem umowa darowizny nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W przypadku przekazania mieszkania dziecku niepełnoletniemu konieczne może być uzyskanie zgody sądu opiekuńczego. Oferta porad prawnychJeśli planujesz przekazać mieszkanie dziecku lub masz pytania dotyczące darowizny nieruchomości, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Nasi doświadczeni prawnicy wyjaśnią Ci, jakie działania musisz podjąć, aby zgodnie z prawem podarować swoją nieruchomość dziecku. Zaufaj naszej wiedzy i doświadczeniu – już dziś skontaktuj się z nami! Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59 3. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 kwietnia 1977 r., sygn. akt III CZP 73/76
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale