Darowizna działki nieletnim dzieciom i budowa na niej domu• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Do kupienia jest działka budowlana, na której chciałabym wybudować dom. Z pewnych względów nie mogę jej jednak kupić na siebie. Dlatego chciałabym, aby działkę zakupiła moja kuzynka, a następnie przekazałaby ją w formie darowizny moim nieletnim dzieciom. Czy jako matka będę mogła na tej nieruchomości wybudować dom? |
Fot. Fotolia |
Dokonanie czynności w imieniu dzieci która przekracza zwykły zarządZacznijmy od przytoczenia podstawy prawnej, tj. art. 101 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.). W myśl tego przepisu:
„§ 1. Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. § 2. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. § 3. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.”
Proszę zwrócić uwagę, że jeśli rodzice zamierzają dokonać czynności, która przekracza zakres zwykłego zarządu, a taką czynnością jest wszystko, co może prowadzić do powiększenia bądź uszczuplenia majątku dziecka, są zobowiązani uzyskać zgodę sądu rodzinnego. Przyjęcie darowizny w imieniu małoletnich dzieciMam jednak dobrą wiadomość, jeśli chodzi o przyjęcie darowizny. Mianowicie Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 30 kwietnia 1977 roku, sygn. akt III CZP 73/76, uznał, że rodzice mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego przewidzianego w art. 101 § 3 K.r.o. nabywać dla małoletniego dziecka nieruchomości na podstawie umowy darowizny w stanie wolnym od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich.
A więc jeśli na nieruchomości nie będzie ustanowionych hipotek, można w imieniu dziecka przyjąć darowiznę bez zgody sądu. Budowa domu przez rodzica na działce należącej do jego małoletniego dzieckaNiestety nie ma już takiej możliwości w przypadku budowy domu na tej działce, która będzie należała do dzieci. To jest czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu i niestety będzie tu konieczna zgoda sądu opiekuńczego.
Wniosek taki składa się do sądu rejonowego i podlega on opłacie w wysokości 40 zł, zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
W jego treści trzeba uzasadnić potrzebę budowy domu, tak aby przekonać sąd, żeby udzielił zezwolenia. Jego rozpoznanie odbywa się na posiedzeniu jawnym.
Z praktyki mogę dodać, że jeśli chodzi o budowę domu celem zamieszkania dzieci w bardziej komfortowych niż obecnie warunkach nie ma podstaw, aby takiej zgody sąd nie udzielił.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale