.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Darowizna dla potrzebujących za granicą a podatek

• Data: 08-10-2024 • Autor: Adam Nowak

Proszę o poradę prawną dotyczącą darowizny. W czasie wakacji w Kenii razem z żoną poznaliśmy bardzo biedną rodzinę. Po powrocie do kraju postanowiliśmy wesprzeć ją finansowo. Od kilku miesięcy okazjonalnie przesyłamy im pieniądze. Przekazy odbywają się poprzez system PayPal – z mojego konta PayPal na konto PayPal obdarowanego. Nie znam dokładnych danych rodziny, tylko adres e-mail (wystarczy w systemie PayPal), nie wpisuję również tytułu przelewu. Czy jako darczyńca zamieszkały w Polsce jestem zobowiązany do zapłaty podatku w tej sytuacji? Co powinienem zrobić, aby moja pomoc była zgodna z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna dla potrzebujących za granicą a podatek

Darowizna a obowiązek podatkowy

Umowa darowizny na gruncie prawa polskiego podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Co jednak istotne, zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy w zakresie rozliczenia podatku spoczywa na osobie obdarowanej.

 

Następnie wskażmy, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT „przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do darowizn”. W rezultacie na gruncie prawa polskiego na darczyńcy nie spoczywają żadne obowiązki podatkowe. Przekazana darowizna nie podlega opodatkowaniu, jak również nie wymaga od darczyńcy składania jakichkolwiek deklaracji podatkowych. Podobnie też darczyńca nie przejmuje obowiązku rozliczenia podatku za obdarowanego. Dodatkowo zgodnie z art. 26 ust. 5 pkt 1 ustawy PIT kwoty darowizn przekazanych na rzecz osób fizycznych nie podlegają odliczeniu od dochodu.

 

Reasumując, przekazywanie darowizny osobom fizycznym nie podlega opodatkowaniu w Polsce, nie wymaga składania deklaracji podatkowych oraz nie podlega odliczeniu od dochodu w deklaracji rocznej PIT.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Pan Jan z Poznania wybrał się na wakacje do Kenii, gdzie poznał samotną matkę z trójką dzieci żyjącą w skrajnym ubóstwie. Po powrocie do Polski postanowił regularnie wspierać rodzinę drobnymi kwotami pieniężnymi, które przesyłał za pomocą PayPal. Nie znał dokładnych danych osobowych kobiety, miał jedynie jej adres e-mail. Pan Jan zastanawiał się, czy musi zgłaszać te darowizny w polskim urzędzie skarbowym i czy podlegają one opodatkowaniu. Odpowiedź prawnika była jednoznaczna: jako darczyńca, Pan Jan nie ma obowiązku podatkowego z tego tytułu, a darowizna nie wymaga zgłoszenia.

 

Pani Maria z Warszawy, podczas wolontariatu w Kenii, spotkała młodą rodzinę, która walczyła z trudnościami finansowymi. Po powrocie do Polski, postanowiła wysyłać im pieniądze na opłacenie szkoły dla dzieci. Przelewy odbywały się przez PayPal, a Maria nie znała pełnych danych rodziny, tylko adres e-mail. Obawiała się, że może być zobowiązana do zapłaty podatku od tych darowizn w Polsce. Z konsultacji z prawnikiem dowiedziała się, że w Polsce darczyńca nie ma obowiązku podatkowego i nie musi zgłaszać takiej pomocy w deklaracji podatkowej.

 

Małżeństwo Kowalskich z Gdańska, podczas wyprawy do Kenii, zaprzyjaźniło się z rodziną, która miała trudności z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych. Po powrocie do kraju postanowili regularnie wysyłać im pieniądze przez PayPal, aby pomóc w codziennym życiu. W związku z tym zaczęli zastanawiać się, czy ich darowizny powinny być zgłaszane w polskim urzędzie skarbowym. W rozmowie z doradcą podatkowym dowiedzieli się, że jako darczyńcy, którzy przesyłają darowizny do osób fizycznych za granicę, nie mają obowiązku podatkowego w Polsce, a ich pomoc nie wymaga zgłaszania.

Podsumowanie

Darczyńca zamieszkały w Polsce, który przekazuje darowizny na rzecz osób fizycznych za granicą, nie jest zobowiązany do zapłaty podatku ani składania deklaracji podatkowych z tego tytułu. Przekazywanie takich darowizn, nawet bez pełnych danych obdarowanego, jest zgodne z polskim prawem i nie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami podatkowymi.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej lub przygotowania pisma? Skontaktuj się z naszymi ekspertami online, aby szybko i wygodnie uzyskać profesjonalne wsparcie prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Nowak




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu