.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Darowizna dla córki na zakup mieszkania w Wielkiej Brytanii

• Autor: Marcin Sądej

Córka mieszka w Wielkiej Brytanii i zamierza nabyć tam mieszkanie. Czy darowizna od rodziców na ten cel podlega opodatkowaniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna dla córki na zakup mieszkania w Wielkiej Brytanii

Fot. Fotolia

Darowizna pomiędzy członkami najbliższej rodziny a możliwość zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Czynność darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W art. 2 tej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Nie wskazał Pan tego w opisie sprawy, ale zakładam, że córka pomimo zamieszkiwania w Anglii posiada polskie obywatelstwo. W konsekwencji darowizna taka podlega opodatkowaniu w Polsce (pomimo tego, że na stałe mieszka w Anglii).

 

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku darowizn dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny istnieje możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. Zgodnie bowiem z art. 4a ustawy darowizny są zwolnione od podatku w całości pod warunkiem, że pieniądze zostaną przekazane za pomocą rachunku bankowego (nie gotówką) i nabywca darowizny (czyli córka) w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny zgłosi fakt nabycia darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Urzędem skarbowym jest polski urząd skarbowy według ostatniego miejsca pobytu córki w kraju.

 

Podsumowując, darowizna dla córki co do zasady podlega pod polskie prawo podatkowe, jednak może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku pod warunkiem spełnienia powyższych przesłanek.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu