Czyn nieumyślny a oświadczenie o niekaralności• Autor: Radca prawny Hanna Żurowska |
Za nieumyślnie spowodowanie wypadku dostałem wyrok 10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata i karę grzywny. Mam pracę, gdzie muszę co roku okazywać zaświadczenie o niekaralności. Prokurator twierdzi, że z takim zarzutem, jak nieumyślne spowodowanie wypadku, mogę normalnie pracować i nie powinno być z tego powodu żadnego problemu. Proszę jednak o potwierdzenie – czy rzeczywiście popełnienie czynu nieumyślnego nie skutkuje uznaniem za osobę karaną? Chciałbym również wiedzieć, czy jeżeli w ciągu tych 3 lat spowoduję np. kolejny wypadku, również nieumyślnie, to czy pójdę do wiezienia? |
|
Skazanie za nieumyślne spowodowanie wypadku a kwestia możliwości podjęcia pracy (kontynuowania pracy)
Prokurator ma rację – co do zasady nie ma problemu, aby przy czynie nieumyślnym „w kartotece” pracować.
Powszechna praktyka jest taka, że należy w zakładach pracy złożyć:
Mogę jedynie przypuszczać, że są pracodawcy, którzy wymagają zaświadczenia o niekaralności i biorą pod uwagę nawet przestępstwa nieumyślne, ale dotąd się z takim przypadkiem nie spotkałam. Nawet nauczyciele mogą podjąć pracę, przedkładając wspomniane oświadczenie. „Kolejny wypadek” a wyrok w zawieszeniuZagadnienie to reguluje poniższy przepis Kodeksu karnego:
„Art. 75. § 1. Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. § 1a. Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą. § 2. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1 albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych. § 2a. Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli okoliczności, o których mowa w § 2, zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy. § 3. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany po wydaniu wyroku, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności gdy w tym czasie popełnił przestępstwo. § 4. Zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. § 5. Jeżeli skazany został oddany pod dozór lub zobowiązany do wykonania obowiązków w okresie próby, wniosek o zarządzenie wykonania kary może złożyć również sądowy kurator zawodowy, a także osoba godna zaufania lub przedstawiciel stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, o której mowa w art. 73 § 1.”
Innymi słowy, jeśli stanie się Pan sprawcą kolejnego, nieumyślnego wypadku, wówczas sąd nie jest zobligowany do wymierzenia kary izolacyjnej (więzienie). Obowiązek ten występuje jedynie w przypadku popełnienia ponownie „podobnego przestępstwa umyślnie” oraz w sytuacji opisanej w § 1a.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Hanna Żurowska Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale