Czy możliwa jest zamiana pozwu o rozwód na separację?• Autor: Dariusz Kostyra |
Złożyłam pozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża (długi, alkoholizm, znęcanie się nade mną). Jednak po wielu przemyśleniach, ze względów religijnych chciałabym zamienić rozwód na separację. Czy jest to możliwe, skoro sprawa jest już w toku – odbyła się jedna rozprawa? Czy muszę napisać jakieś nowe pismo, czy wystarczy, jeśli na najbliższej rozprawie powiem o tym sędziemu? Chciałabym się także upewnić, czy przy orzeczeniu separacji pozostaje orzeczenie o winie oraz rozdzielność majątkowa i ewentualna eksmisja męża? – tak napisałam w pozwie rozwodowym. I czy w przypadku separacji nie będę zobowiązana pomagać mężowi w razie jego niedostatku (jeśli sąd orzeknie jego winę). Nie chcę mieć już z tym człowiekiem nic wspólnego. |
|
Czy osoba która złożyła pozew o rozwód może zmienić żądanie na separację?Zgodnie z art. 193 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, zmiana powództwa przed sądem pierwszej instancji jest dopuszczalna, jeżeli nie wpływa na właściwość sądu, a zatem osoba, która złożyła pozew o rozwód, może zmienić powództwo w ten sposób, że zażąda orzeczenia separacji.
Zgodnie bowiem z art. 17 Kodeksu postępowania cywilnego zarówno powództwo o rozwód, jak i o separację należy do właściwości sądów okręgowych. Zmiana powództwa z rozwodu na separacjęZmiana powództwa, jeśli jest dopuszczalna, jest możliwa aż do zamknięcia rozprawy, czyli może być zgłoszona również na kolejnej rozprawie. Może ją Pani zgłosić ustnie do protokołu w trakcie rozprawy, względnie poinformować o tym fakcie sąd poprzez wniesienie stosownego pisma procesowego.
Na marginesie jednak muszę zaznaczyć, iż Pani mąż może żądać orzeczenia rozwodu. W takim przypadku będzie miał zastosowanie art. 612 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację. Czy można w powództwie o separacje żądać orzeczenia o winie oraz eksmisji męża?Co do drugiej części Pani pytania – można żądać orzeczenia o winie oraz eksmisji męża także w powództwie o separację. O rozdzielność majątkową nie musiała Pani wnioskować – powstaje ona z mocy prawa w przypadku orzeczenia separacji. Jeśli sąd orzeknie wyłączną winę małżonka za rozkład pożycia, nie będzie miała Pani żadnych zobowiązań alimentacyjnych względem niego niezależnie od jego sytuacji.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Dariusz Kostyra Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem cywilnym oraz rodzinnym. Zakończył już współpracę z serwisem eporady24.pl. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale