.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy mogę wykupić mieszkanie komunalne jako wnuk głównego najemcy?

Od dwudziestu lat jestem zameldowany jako lokator w mieszkaniu komunalnym u mojej babci. Babcia jest głównym najemcą tego lokalu. Niestety z powodu chorób nie może od trzech lat samodzielnie się poruszać i siedzi w mieszkaniu na czwartym piętrze starego budownictwa bez windy. Babcia nie posiada także środków finansowych na wykup tego mieszkania. Dlatego chciałbym wykupić to mieszkanie na siebie. Jak tego dokonać? Czy ja mógłbym przed wykupem zostać jego głównym najemcą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy mogę wykupić mieszkanie komunalne jako wnuk głównego najemcy?

Zmiana najemcy lokalu komunalnego

Za zgodą gminy może nastąpić zmiana najemcy, można też dokonać wykupu lokalu, o ile jest przeznaczony do wykupu przez lokatora. Najemca może te czynności przeprowadzić sam lub do ich dokonania ustanowić pełnomocnika.

 

Tak więc, aby przepisać mieszkanie na siebie, to jest stać się głównym najemcą, musi Pan razem z babcią udać się do urzędu gminy. Jeśli Pańska babcia nie może chodzić, koniecznym będzie uzyskanie od babci dla Pana pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego do załatwienia tej sprawy. Postarać się więc Pan musi, by notariusz sporządził akt notarialny poza swoją kancelarią, co jest oczywiście możliwe i przewidziane w ustawie Prawo o notariacie.

 

Radziłabym Panu pośpieszyć się. Sytuacja bowiem może okazać się dla Pana bardzo niekorzystna w razie ewentualnej śmierci babci. Nie wstąpi Pan wówczas w stosunek najmu po babci, gdyż nie jest to zależne od faktu zamieszkiwania w lokalu.

Kto wstępuje w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po śmierci głównego najemcy?

Z mocy art. 691 Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy w stosunek najmu lokalu mieszkalnego wstępują: małżonek, o ile nie jest współnajemcą, dzieci najemcy i jego współmałżonka oraz osoby, wobec których najemca był zobowiązany do alimentacji, jak również osoba, która pozostawała z najemcą we wspólnym pożyciu. Należy przy tym pamiętać, że chodzi tu wyłącznie o konkubinat. Jakiekolwiek inne rozumienie wspólnego pożycia zostało wykluczone przez Sąd Najwyższy w kilku orzeczeniach dotyczących tej kwestii.

 

Osoby te wstępują w stosunek najmu, o ile zamieszkują stale z najemcą w tym lokalu w chwili jego śmierci. Tak więc Pan jako wnuk nie wstąpi w stosunek najmu po babci i gmina po jej śmierci może wystąpić o Pana eksmisję. Dlatego proszą albo wykupić mieszkanie na babcię i dokonać darowizny lub spadku, albo mieszkanie przepisać na siebie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksandra Wilk-Fojud

Ukończyła z wynikiem bardzo dobrym Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, mgr prawa, mgr filozofii. W latach 2004-2007 odbyła aplikację sądową w Okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, którą ukończyła zdanym we wrześniu 2007 egzaminem sędziowskim. Współpracowała z kancelariami adwokackimi i radcowskimi, pełniła funkcję arbitra przy Międzynarodowym Instytucie Mediacji i Arbitrażu we Wrocławiu.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu