Czy mogę odejść z pracy z dnia na dzień?• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracuję już 8 miesięcy, jednak nie jestem w stanie wypełniać swoich obowiązków. Chcę złożyć wypowiedzenie i odejść z pracy z dnia na dzień. Czy jest to możliwe i jakie ewentualne konsekwencje grożą mi jako pracownikowi? |
|
Kiedy następuje rozwiązanie umowy o pracę?Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) umowa o pracę rozwiązuje się: 1) na mocy porozumienia stron, 2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), 3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), 4) z upływem czasu, na który była zawarta, 5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi: 1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, 3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Przyczyny dające pracownikowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzeniaPracownik może (tak samo jak pracodawca) rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia tylko z powodów wyjątkowych, określonych w Kodeksie pracy.
Przyczynami dającymi pracownikowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę w ten sposób są: – stwierdzenie w orzeczeniu lekarskim szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, jeśli pracodawca w terminie wskazanym w tym orzeczeniu nie przeniósł pracownika do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe, – dopuszczenie się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Podsumowując – nie ma podstaw do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. W takiej sytuacji musi Pani złożyć wypowiedzenie. Jeśli Pani rozwiąże umowę bez wypowiedzenia a pracodawca odwoła się do sądu i Pani przegra (a jest to w tej sytuacji pewne) będzie Pani musiała zapłacić pracodawcy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy. Wysokość odszkodowania to Pani wynagrodzenie za okres wypowiedzenia – w tym przypadku za miesiąc.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|