W serwisie
Materiały
Czy mogę domagać się, aby deweloper wymienił uszkodzone okno?• Autor: Krzysztof Bigoszewski |
Jestem przed odbiorem mieszkania od dewelopera. Zgłosiłem uszkodzenia ramy okiennej i samego okna (zdjęcie w załączniku). Kierownik budowy powiedział, że uszkodzenie zostanie zalakowane. Nie odpowiada mi to. Czy mogę domagać się, aby deweloper wymienił uszkodzone okno? |
|
Czy deweloper powinien wymienić okno uszkodzone w czasie budowy?Odpowiadając na Pańskie pytanie („Czy mogę domagać się, aby deweloper wymienił uszkodzone okno?”), w pierwszej kolejności należy wskazać, iż zastosowanie w przedstawionej przez Pana sprawie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego odnośnie rękojmi za wady fizyczne, a nie jakby się wydawało przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r. (Dz. U. Nr 141, poz. 1176 z późn. zm.), gdyż przepisy te nie dotyczą sprzedaży nieruchomości, z którą mamy do czynienia w niniejszej sprawie (tzn. z elementem nieruchomości, jakim jest okno). Wady w mieszkaniu od deweloperaJak zatem z powyższego wynika, o ile podstawowym uprawnieniem kupującego jest odstąpienie od umowy lub żądanie obniżenia ceny zakupionego towaru, o tyle sprzedający może niejako przeciwdziałać tym roszczeniom poprzez wymianę rzeczy lub jej naprawę. Choć ww. przepis w praktyce budzi pewne wątpliwości, to zgodnie z utrwalonym już w zasadzie stanowiskiem wybór między wymianą a naprawą należy do sprzedającego.
Wymiana czy naprawa uszkodzonego okna w mieszkaniu od dewelopera?Należy jednakże w tym miejscu sięgnąć do dorobku orzecznictwa, bowiem zgodnie z poglądami orzecznictwa usunięcie wadliwości fizycznej rzeczy przez naprawę określonego jej elementu zamiast jego wymiany na nowy wchodzi w grę tylko wówczas, gdy rzecz nie traci na skutek tego na wartości użytkowej i sprawności, a naprawy nie powinny doprowadzić do utraty przez rzecz jej fizyczno-produkcyjnej tożsamości, tj. pierwotnie występujących cech i struktury. Rzecz naprawiona może mimo wszystko różnić się od pierwotnego stanu rzeczy bez wad, a w uzasadnionych przypadkach może przysługiwać kupującemu roszczenie o naprawienie szkody spowodowanej faktem naprawy rzeczy (tak m.in. wyrok SN z 7.01.2009 r., II CSK 399/08, Legalis).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Krzysztof Bigoszewski Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację adwokacką ukończył przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał w renomowanych trójmiejskich kancelariach prawniczych oraz udzielając porad prawnych przez internet. Świadczy pomoc prawną z zakresu obrotu gospodarczego, w tym zamówień publicznych i procesu inwestycyjnego, prawa pracy, ubezpieczeń i odszkodowań oraz szeroko rozumianego prawa rzeczowego, rodzinnego, spadkowego i karnego, jak również egzekucji i spraw z zakresu prawa administracyjnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale