.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy wyrok o alimenty wydany w Irlandii jest ważny w Polsce?

• Autor: Eliza Rumowska

Czy wyrok o alimenty wydany w Irlandii jest ważny w Polsce, czy działa tylko w Irlandii? Czy obejmuje widzenia z dziećmi? Czy mogę złożyć w Polsce nową sprawę o alimenty? Kiedy sądem właściwym dla sprawy będzie sąd polski?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy wyrok o alimenty wydany w Irlandii jest ważny w Polsce?

Pozew o alimenty

Oto odpowiedź na Pani pytanie – jak długo trzeba czekać na „nabycie takiej jurysdykcji”  zasadniczo to chodzi o podleganie jurysdykcji – jest prosta – od chwili zamieszkania dzieci w Polsce.

 

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego pozew o alimenty należy złożyć w sądzie rejonowym (właściwość rzeczowa), w wydziale rodzinnym i nieletnich. Art. 27 § 1 stanowi, że sądem właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego.

 

Z kolei w art. 32 ustawodawca zawarł tzw. właściwość przemienną, na której gruncie powód może wnieść pozew o alimenty również do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej, którą zazwyczaj jest powód.

 

Jak widzimy – wprawdzie zasada jest miejsce zamieszkania pozwanego, ale w ramach uprzywilejowanej pozycji jaką daje art. 32 – może nim być sąd właściwy dla miejsca zamieszkania powoda (małoletniego dziecka, na które są alimenty ustanawiane lub zmieniane).

 

Wystarczy więc wykazać przed sądem miejsce zamieszkania dzieci w Polsce i nie powinno być z tym problemów, by sąd rozpoznał sprawę i wydał wyrok.

 

Jak już pisałam – dotyczy to nie tylko ustanowienia alimentów, ale i ich zmiany, czyli np. podwyższenia – wątpliwości w tym zakresie rozstrzygał już SN (uchwała SN z 16 kwietnia 1991 r., sygn. akt III CZP 24/91). Jedynie  przepis ten nie ma zastosowania do powództwa obowiązanego o obniżenie alimentów (zob. uzasadnienie uchwały SN z 19 marca 1955 r., sygn. akt I CO 8/55), ponieważ celem art. 32 jako wyjątku od reguły z art. 27 jest ułatwienie dochodzenia roszczeń alimentacyjnych osobie uprawnionej

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu