Czy wspólnik spółki jawnej musi opłacać składki ZUS, czy może opłacać KRUS?• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Prowadzę działy specjalne produkcji rolnej, byłem również wspólnikiem spółki cywilnej (ponieważ mój dochód z prowadzonej działalności był niewielki, płaciłem podwójną składkę ubezpieczenia w KRUS-ie). W 2012 r. przekształcona została spółka cywilna w spółkę jawną. Ostatnio zadzwoniła do mnie Pani z KRUS-u, że skoro jestem wspólnikiem spółki jawnej, powinienem odprowadzać składki w ZUS-ie (czego nie wiedziałem). Poprosiła mnie o KRS i umowę spółki i powiedziała mi, że KRUS wyda decyzję, że nie podlegam składkom w KRUS-ie od 2012 r. Informacja ta mnie bardzo przeraziła, bardzo obawiam się sytuacji, że będę musiała nadpłacać zaległe składki w ZUS-ie łącznie z odsetkami (będzie to ogromna kwota dla mnie). Proszę o poradę, co mam zrobić. |
Fot. Fotolia |
Jakiemu ubezpieczeniu podlega rolnik będący jednocześnie wspólnikiem spółki jawnej?Obawiam się, że nie mam dla Pana dobrych wiadomości. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, art. 5a:
„1.Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki: 1 złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności; 2. Za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się także: Czy rolnik prowadzący gospodarstwo rolne oraz firmę jako wspólnik spółki jawnej może korzystać z ubezpieczenia w KRUS?Co do zasady można prowadzić działalność gospodarczą i pozostać na KRUS-ie. Jednak pozarolniczą działalnością gospodarczą w rozumieniu w ustawy jest pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, z wyłączeniem wspólników spółek prawa handlowego (art. 5a ust. 10 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników). Spółka jawna jest jedną spółką prawa handlowego.
Jednocześnie ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi (art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 8 ust. 6 pkt 4), że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w ZUS podlegają między innymi osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się między innymi wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej.
Kwestię wyłączeń z rolniczego ubezpieczenia potwierdza także uchwała siedmiu sędziów SN z 22 lutego 2006 r. (sygn. akt IUZ P4/05). godnie z nią rolnik prowadzący gospodarstwo rolne oraz firmę jako wspólnik spółki jawnej nie korzysta po 1 stycznia 2003 r. z prawa wyboru rolniczego ubezpieczenia społecznego na podstawie art. 5a ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz art. 2 ustawy z 12 września 1996 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Rolnik prowadzący gospodarstwo rolne i pozarolniczą działalność gospodarczą i będący jednocześnie wspólnikiem spółki jawnej z mocy prawa podlega na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wyłącznie obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu ZUS. KRUS wyłączy Pana spod ubezpieczeń rolniczych. ZUS upomni się o składki.
Przedawnienie składek wynosi co prawda 5 lat, ale niewiele to Panu da w zakresie chorobowych czy zdrowotnych składek, bowiem zaległość spowoduje trwałe wyłączenie spod tych 2 ubezpieczeń.
Można wnioskować do ZUS-u o raty czy umorzenie. Umorzenie zdarza się niezwykle rzadko, jeśli nie wcale. Raty – częściej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale