.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy udział w wydarzeniach szkolnych poza harmonogramem pracy jest obowiązkowy dla nauczyciela?

• Data: 26-11-2024 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Nauczyciel zatrudniony jest na część etatu. Realizuje zajęcia dydaktyczne dwa dni w tygodniu, w poniedziałek i środę. Odmawia uczestnictwa w festynie rodzinnym organizowanym w piątek, powołując się na fakt, że dniami jego pracy są poniedziałek i środa. Ponadto oświadczył, że ewentualne może uczestniczyć w festynie w zamian za dzień wolny, powołując się na art. 42c KN. Czy rację ma nauczyciel czy dyrektor, który stoi na stanowisku, że uczestnictwo w festynie należy do zadań statutowych i nauczyciel powinien uczestniczyć w festynie w ramach realizacji tygodniowego czasu pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy udział w wydarzeniach szkolnych poza harmonogramem pracy jest obowiązkowy dla nauczyciela?

Zajęcia statutowe nauczyciela

W odniesieniu do poruszonej kwestii wskazać należy, że Karta Nauczyciela nie zawiera odrębnych i szczególnych rozwiązań prawnych w zakresie czasu pracy nauczycieli w sytuacji realizacji zadań szkoły w formach innych niż realizowane w warunkach szkolnych (np. w trakcie wycieczek lub innych imprez ). Art. 42c ust. 1 Karty Nauczyciela nakłada na nauczyciela obowiązek pracy w ciągu 5 dni tygodnia. Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela „czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień”. „W ramach tego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;

2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;

3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym”.

Zajęcia kwalifikowane z 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela zawierane są w statutach szkół i mogą polegać m.in. na przygotowaniu uroczystości szkolnej lub przedszkolnej, przygotowaniu do konkursów, prowadzeniu zajęć opiekuńczych, organizowaniu i udziale w wycieczkach i wyjściach poza teren szkoły, udział w radach pedagogicznych, opracowywaniu pomocy dydaktycznych, zebraniach z rodzicami. Zatem katalog typów zajęć opiekuńczych i wychowawczych, uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów, organizowanych w danej szkole określa statut szkoły. Konkretny zestaw uroczystości, imprez i wycieczek realizowanych w danym roku szkolnym uchwala rada pedagogiczna w planie pracy szkoły.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Udział w festynie w inny dzień niż dzień pracy

Nauczyciel otrzymuje ustalone, comiesięczne wynagrodzenie za zajęcia i czynności wykonywane w ramach tygodniowego czasu pracy. Jeżeli zatem otrzymuje od dyrektora szkoły polecenie wykonywania obowiązków, których treść mieści się w dyspozycji art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela (zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, np. udział w zawodach sportowych), to zadania te nauczyciel zobowiązany jest realizować w ramach 40 godz. tygodnia pracy i ustalonego wynagrodzenia. Co do zasady nie przysługuje mu za tę pracę dodatkowe wynagrodzenie.

Ponieważ nie ma obowiązku realizowania imprez takich jak festyn w dni wolne od pracy, a także ponad tygodniowy 40-godzinny czas pracy, nie ma podstawy wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za taki dzień lub przyznawania dnia wolnego na zasadach określonych w przepisach Karty Nauczyciela.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Godziny ponadwymiarowe

Wobec nauczycieli sprawujących opiekę nad uczniami podczas imprez organizowanych przez szkołę nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące dodatkowego wynagrodzenia z tytułu godzin ponadwymiarowych. Jednakże art. 35 i art. 42 Karty Nauczyciela nie pozwala na przyjęcie rozwiązania, w którym nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy będą przydzielane godziny ponadwymiarowe. Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Ustawodawca posługuje się więc w tym zakresie pojęciem „tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych” (bez odniesienia do konkretnej umowy danego nauczyciela), a ten został określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela i jest uzależniony od stanowiska – typu (rodzaju) szkoły. 

Gdy zatem nauczyciel uczestniczy np. w wycieczce, która przypada np. w sobotę, czy generalnie dniu wolnym od pracy, nauczycielowi wykonującemu pracę przysługuje w zamian inny dzień wolny, bowiem zgodnie z art. 42c ust. 3 Karty Nauczyciela za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. Otóż dzień wolny od pracy przysługuje w przypadku wykonywania pracy w dniu rozkładowo wolnym od pracy. Niemniej podkreślam, że dzień wolny przysługuje wyłącznie w przypadku realizacji zajęć:

  • dydaktycznych,
  • wychowawczych,
  • opiekuńczych.

Tym samym wykonywanie innych obowiązków służbowych niż prowadzenie zajęć nie uprawnia do dodatkowego dnia wolnego od pracy. Uczestnictwo w festynie rodzinnym nie jest uznawane za realizację zajęć dydaktycznych, wychowawczych ani opiekuńczych, lecz za wykonywanie innych zadań statutowych szkoły. Z tego względu nauczycielowi, który uczestniczył w festynie rodzinnym, nie przysługują dni wolne od pracy.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Nauczyciel Jacek i Festyn Rodzinny

Nauczyciel Jacek, zatrudniony w szkole na część etatu, prowadzi zajęcia dydaktyczne w poniedziałki i środy. Gdy dyrektor szkoły zaprosił go do uczestnictwa w festynie rodzinnym organizowanym w piątek, Jacek odmówił, powołując się na to, że nie jest to jego dzień pracy. Dyrektor przypomniał Jackowi, że festyn jest częścią zadań statutowych szkoły, które obejmują również zajęcia opiekuńcze i wychowawcze, organizowane w różnych dniach tygodnia. Jacek zrozumiał, że jego udział w festynie jest obowiązkowy w ramach jego 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy.

 
Nauczycielka Anna i Przygotowanie do Festynu

Nauczycielka Anna, pracująca na część etatu, prowadzi zajęcia tylko we wtorki i czwartki. Gdy poproszono ją o udział w przygotowaniach do festynu rodzinnego odbywającego się w sobotę, Anna zgodziła się, ale zażądała dnia wolnego w zamian. Dyrektor wyjaśnił jej, że Karta Nauczyciela przewiduje dzień wolny tylko za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym, a przygotowania do festynu nie mieszczą się w tej kategorii. Anna zrozumiała, że udział w festynie nie uprawnia do dodatkowego dnia wolnego.

 
Nauczyciel Tomasz i Impreza Szkolna

Nauczyciel Tomasz, który pracuje w szkole w pełnym wymiarze godzin, został poproszony o pomoc w organizacji festynu rodzinnego zaplanowanego na sobotę. Tomasz zgodził się pod warunkiem, że otrzyma dzień wolny w tygodniu. Dyrektor przypomniał mu, że Karta Nauczyciela nie przewiduje dni wolnych za udział w imprezach szkolnych innych niż zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze. W związku z tym Tomasz musiał zaakceptować fakt, że jego udział w festynie jest częścią jego obowiązków wynikających z zadań statutowych szkoły, bez dodatkowego wynagrodzenia czy dnia wolnego.

Podsumowanie

Nauczyciele zobowiązani są do uczestnictwa w festynach i innych imprezach szkolnych jako część swoich zadań statutowych, zgodnie z Kartą Nauczyciela. Udział w takich wydarzeniach nie uprawnia ich do dodatkowego wynagrodzenia ani dnia wolnego, chyba że są to zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze. Dyrektor szkoły ma prawo wymagać od nauczycieli udziału w tych wydarzeniach w ramach ich tygodniowego czasu pracy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, zapewniając szybkie i skuteczne rozwiązania w zakresie prawa oświatowego i Karty Nauczyciela. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu