Czy samotna matka musi pracować do 18, skoro przedszkole otwarte jest do 17?• Data: 11-11-2024 • Autor: Marta Słomka |
Wracam do pracy po urlopie wychowawczym, czyli mam 4-letnie dziecko. Jestem matką samotną, przedszkole jest otwarte do godz. 17.00, a miejsce mojej pracy do 18.00. Czy pracodawca może mi nakazać pracować do tej godziny, skoro nie ma kto odebrać dziecka? |
|
Uprawnienia dla opiekuna dzieckaUprawnienia, które dotyczą opiekuna dziecka w wieku do lat 4, są następujące:
Jak widać z powyższego, Kodeks pracy nie dotyka rodzica opiekującego się dzieckiem powyżej lat 4 – niestety. Z powyższego wynika, że jeśli Pani norma pracy – to 8 godzin, do godziny 18, to kwestia przedszkola nie będzie tu miała znaczenia.
Z opcji, z których może Pani skorzystać wskazuję, że art. 188 Kodeksu pracy przewiduje dodatkowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Mianowicie pracujące matki wychowujące dziecko w wieku do 14 lat mają prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w ciągu roku kalendarzowego. Przy czym dla pracownicy pracującej w niepełnym wymiarze czasu powyższy zakres godzinowy ustalany jest proporcjonalnie.
Dodatkowo, analogicznie do czasu przebywania kobiety w ciąży, pracownica, która wychowuje dziecko do 8. roku życia, nie może pracować w porze nocnej lub w godzinach nadliczbowych, chyba że wyrazi na to zgodę. Pracodawca nie powinien także delegować takiej pracownicy do wyjazdu poza miejscowość, w której znajduje się zakład pracy.
Od 26 kwietnia 2023 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące urlopu opiekuńczego. Wymiar urlopu opiekuńczego to 5 dni w roku kalendarzowym (bez względu na wymiar etatu danego pracownika). Urlopu udziela się na wniosek pracownika. Elastyczna organizacja pracyWskazuję, że nowelizacją z 9.3.2023 r. wprowadzono do Kodeksu pracy zupełnie nowe rozwiązanie – elastyczną organizację pracy, co miało na celu ułatwienie rodzicom (opiekunom) osiąganie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Za elastyczną organizację czasu pracy uważa się:
Z wnioskiem o zastosowanie takiej elastycznej organizacji pracy może wystąpić pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie ósmego roku życia. Zatem ma to zastosowanie w Pani sytuacji.
Przy rozpatrywaniu wniosku pracodawca bierze pod uwagę potrzeby pracownika, w tym termin oraz przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy, a także swoje potrzeby i możliwości, w tym konieczność zapewnienia ciągłości pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
Następnie pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o uwzględnieniu albo o przyczynie odmowy uwzględnienia jego wniosku albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy, niż ten wskazany we wniosku – w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wniosku.
Marginalnie wskazuję, że zawsze warto złożyć taki wniosek i porozmawiać z pracodawcą w tym zakresie. Może uda się wspólnie wypracować jakieś porozumienie lub zmienić Pani warunki pracy. PrzykładyAnna, mama 3-letniego Jasia, pracuje na pełen etat jako nauczycielka. Dzięki przepisom Kodeksu pracy ma prawo do maksymalnie 8 godzin pracy dziennie, co pozwala jej lepiej zorganizować czas z dzieckiem. Nie musi obawiać się pracy w nadgodzinach ani w porze nocnej, co umożliwia jej spokojne zajmowanie się Jasiem w godzinach, gdy jest w przedszkolu.
Marek, tata 5-letniej Oli, korzysta z elastycznej organizacji czasu pracy. Po złożeniu wniosku o indywidualny rozkład czasu pracy jego pracodawca zgodził się na zmianę godzin pracy, dzięki czemu Marek może zaczynać pracę o 10:00, a kończyć o 16:00. Dzięki temu ma więcej czasu na wspólne zabawy z Olą przed jej snem.
Kasia, mama 7-letniego Tomka, wykorzystuje przysługujące jej 16 godzin zwolnienia z pracy w ciągu roku na opiekę nad synem. W związku z jego chorobą postanowiła wziąć wolne, aby móc być z nim w domu i zaopiekować się nim. Dzięki temu miała prawo do wynagrodzenia w tym czasie, co znacznie odciążyło jej budżet domowy. Podsumowanie
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Słomka |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale