Czy praca męża była w warunkach szczególnych?• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Mąż ukończył 60 lat. Od 1974 do 2016 roku pracował bez przerwy. Został zwolniony z przyczyn ekonomicznych i od listopada 2016 roku do końca kwietnia 2017 roku jest osobą bezrobotną. Od maja 2017 roku chce przejść na zasiłek przedemerytalny. Wyczytaliśmy,że niektóre wykonywane zawody zalicza się do prac w warunkach szkodliwych. Czy praca męża była w warunkach szczególnych? Pracował jako operator żurawi wieżowych, jako operator koparki i później prowadził własną działalność polegającą na wywozie śmieci. Czy o te lata może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę i czy te okresy pracy mogą być zaliczone do okresu 15 lat w szczególnych warunkach? |
Fot. Fotolia |
Przejście na emeryturę pomostową na ogólnych zasadachZgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.) z możliwości przejścia na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach może skorzystać pracownik, który spełnia łącznie następujące warunki:
Czy praca operatora żurawi wieżowych jest pracą w szczególnych warunkach?Do prac w szczególnych warunkach zalicza się prace operatorów żurawi wieżowych, do obsługi których są wymagane uprawnienia kategorii IŻ lub równorzędne oraz dźwignic portowych lub stoczniowych. Niestety z pytania nie wynika, czy dokładnie takie prace Pani mąż wykonywał.
Natomiast określenie, że mąż był operatorem koparki, także nie przesądza, że była to praca w warunkach szczególnych tutaj należałoby spojrzeć do świadectwa pracy. Nawet gdyby powyższe prace zaliczyć do tych uprawniających do emerytury pomostowej – to łączny ich staż wynosi 11 lat 3 miesiące i 10 dni.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, mimo wykonywania pracy znajdującej się w wykazie prac w szczególnych warunkach, nie może skorzystać z przywileju wcześniejszego przejścia na emeryturę. Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach nie na zasadzie umowy o prace, ale w ramach własnej działalności nie daje podstaw do zaliczenia jej do stażu pracy. Wobec tego mąż ma za krótki staż pracy, żeby otrzymać emeryturę pomostową.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale