.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy po pięciu latach można samodzielnie zaprzestać płacenia alimentów na byłą żonę?

• Data: 13-01-2025 • Autor: Adam Dąbrowski

W grudniu mija pięć lat od sprawy rozwodowej zakończonej rozwodem z winy obu stron. Sąd zasądził ode mnie alimenty na rzecz byłej małżonki, które spłacam terminowo. Czy po upływie ustawowych pięciu lat mogę bez powiadamiania kogokolwiek zaprzestać dalszego płacenia alimentów? Czy muszę wnieść sprawę do sądu o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego? Jeśli tak, to czy mogę to zrobić przed upływem tego terminu i jakie są koszty wniesienia sprawy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy po pięciu latach można samodzielnie zaprzestać płacenia alimentów na byłą żonę?

Okres pięciu lat alimentacji

Okres pięciu lat alimentacji związany jest z konkretnym przepisem Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. A mianowicie:

Art. 60 § 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

§ 3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni”.

W Pana przypadku najprawdopodobniej miał zastosowanie § 1. Nie została ona uznana za wyłącznie winną, co dało jej możliwość uzyskania alimentów z tytułu niedostatku. Prawa takiego nie miałaby, gdyby nie było obustronnej winy. § 2 z uwagi na obustronną winę nie wchodzi w rachubę. Eksżona, jako współwinna, nie może uzyskać na tej podstawie alimentów z tytułu pogorszenia sytuacji materialnej. Pozostaje § 3. Jak on stanowi: „gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Podstawowy warunek wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wobec małżonka po rozwodzie dotyczy tego, czy małżonek rozwiedziony, a zobowiązany nie został uznany za winnego rozkładu pożycia. Według opisu sąd uznał, że zarówno Pan, jak i eksżona przyczyniliście się do rozkładu pożycia. Nie orzekł o wyłącznej winie Pana, co prowadziłoby do braku winy po stronie byłej żony. Nie orzekł o wyłącznej winie eksżony, co prowadziłoby do braku winy po Pana stronie. W wypadku gdy sąd orzekł o winie i stwierdził, że obie strony są współwinne, obowiązek alimentacyjny jest dożywotni.

Okres pięcioletni dotyczy tylko sytuacji, w jakiej zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia. W przedstawionej sprawie – niestety – został Pan uznany za winnego rozkładu pożycia. Zakres przyczynienia się nie ma znaczenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Niedostatek w świetle prawa

Z niedostatkiem mamy do czynienia, kiedy osoba, wykorzystując w pełni tylko swoje własne siły, nie jest w stanie zaspokoić swoich uzasadnionych potrzeb w całości lub choćby w części. Uzasadnione potrzeby to inaczej możliwość egzystencji na określonym poziomie (zazwyczaj minimum socjalnego). Zakres tych potrzeb jest uzależniony od indywidualnych właściwości i warunków konkretnej osoby (wieku, stanu zdrowia, wykształcenia itd.). Inaczej wygląda sytuacja, gdy oceniamy potrzeby młodego i zdolnego do pracy mężczyzny niż starszej schorowanej kobiety, wymagającej opieki, lekarstw, rehabilitacji.

Z niedostatkiem mamy do czynienia, gdy choćby część tych potrzeb uprawnionego nie została zaspokojona. Ewentualne alimenty będą miały pokryć tę brakującą część i to głównie od zakresu niezaspokojonych potrzeb będzie zależała ich wysokość. Uprawniony do alimentów nie ma pozwolenia do życia na koszt dłużnika alimentacyjnego. Alimenty mają stanowić pomoc dla kogoś, kto nie jest w stanie sam o siebie zadbać.

Uprawniony do alimentów musi wykazać, że podejmuje wszelkie możliwe starania w celu zapewnienia sobie środków utrzymania (aktywnie poszukuje zarobków) lub po prostu nie jest w stanie tego zrobić (np. ze względu na chorobę, która całkowicie wyłącza możliwość podjęcia pracy). Mówi się o tym, że niedostatek musi być niezawiniony, czyli nie może wynikać z tego, że komuś się nie chce samodzielnie zdobywać środków utrzymania albo wręcz celowo ich nie uzyskuje (postępuje w taki sposób, żeby np. stracić pracę). Nawet jeśli uprawniony nie będzie miał środków do życia, ale obiektywnie rzecz biorąc, będzie w stanie je sobie samodzielnie zapewnić (pójść do pracy) – to nie będzie mógł twierdzić, że pozostaje w niedostatku. W niedostatku nie może być ten, kto co prawda nie jest w stanie pozyskać środków utrzymania, pracując, ale posiada majątek, który może spieniężyć.

Nie można wymagać sprzedaży majątku, który jest wykorzystywany do zaspokojenia podstawowych potrzeb (np. mieszkania). Podobnie posiadanie majątku, który przynosi dochód (jednak niewystarczający na pokrycie wszystkich potrzeb), nie wyłącza niedostatku (np. maszyn wykorzystywanych do pracy, wynajmowanego mieszkania).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Wystąpienie do sądu w sprawie alimentów

Chcąc zaprzestać dalszego płacenia alimentów – może Pan wystąpić o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego do sądu już obecnie. Sąd będzie oceniał:

  • czy niedostatek po stronie eksżony nadal istnieje, czy też nie,
  • jakie są zarobkowe możliwości eksżony oraz Pana,
  • czy środki, jakimi dysponuje była żona bez alimentów, są wystarczające na pokrycie jej usprawiedliwionych potrzeb.

Twierdzenia Pana i eksżony będą się zapewne wykluczały. Wynik zależny będzie od sytuacji faktycznej oraz dowodów.

Przykłady

Marta i Piotr
Marta po rozwodzie z Piotrem, który został orzeczony z winy obu stron, otrzymała od sądu prawo do alimentów, ponieważ znajdowała się w niedostatku. Piotr regularnie płacił alimenty przez pięć lat. Gdy ten okres się skończył, Marta odzyskała zdrowie i zaczęła pracować na pełen etat. Piotr złożył wniosek do sądu o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, uzasadniając, że Marta nie jest już w niedostatku. Sąd przychylił się do jego wniosku, uznając, że Marta ma wystarczające dochody.

 

Anna i Tomasz
Anna, będąca w trudnej sytuacji zdrowotnej, otrzymała alimenty od Tomasza po ich rozwodzie. Po kilku latach Tomasz chciał zaprzestać płacenia, ponieważ uważał, że czas obowiązywania alimentów dobiegł końca. Jednak Anna, ze względu na wyjątkowe okoliczności – trwałą niezdolność do pracy, wniosła o przedłużenie obowiązku alimentacyjnego. Sąd przedłużył alimenty, uznając, że Anna nadal wymaga wsparcia.

 

Kasia i Marek
Po rozwodzie Marek płacił alimenty na rzecz Kasi, która była uznana za współwinną rozkładu pożycia. Po upływie pięciu lat Marek złożył wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, argumentując, że Kasia mieszka obecnie z nowym partnerem, który pomaga jej finansowo. Sąd uznał, że Kasia faktycznie nie znajduje się już w niedostatku, a nowa sytuacja życiowa wyklucza jej dalsze prawo do alimentów.

Podsumowanie

Jeśli alimenty na byłą małżonkę były zasądzone z powodu niedostatku, ich obowiązek może wygasnąć po pięciu latach od rozwodu, ale wymaga to decyzji sądu. Aby zaprzestać płacenia, konieczne jest złożenie wniosku o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, który zostanie rozpatrzony na podstawie aktualnej sytuacji finansowej i życiowej obu stron. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism procesowych, dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym, rodzinnym oraz podatkowym. Nie stroni od spraw trudnych i wielowątkowych.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu