
Czy osoba niespokrewniona może przejąć działkę ROD po zmarłym?• Data: 21-01-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska |
Zwracam się zapytaniem o możliwość przejęcia dzierżawy działki ROD po zmarłym, który nie ma bliskich. W regulaminie PZD jest napisane, że takie prawo przysługuje jedynie bliskim zmarłego, ale co jeśli on ich nie posiada? Dzierżawca wyraża chęć spisania oświadczenia woli, jednak PZD nie przewiduje tego w regulaminie. Czy da się to jakoś zrobić? Czy jest sposób, żeby osoba niespokrewniona, użytkująca działkę razem z dzierżawcą, mogła ją dzierżawić po jego śmierci? |
![]() |
Śmierć działkowcaNa wstępie wskazuję, że zgodnie z art. 35 pkt 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (zwanej dalej: ROD) prawo do działki wygasa z chwilą śmierci działkowca, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Następnie wskazuję, że w myśl art. 38 ROD:
1. W razie śmierci jednego z małżonków prawo do działki, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi. Jeżeli małżonek nie posiadał prawa do działki, może w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z tego prawa, pod rygorem wygaśnięcia prawa do działki. 2. Z chwilą wygaśnięcia prawa do działki w następstwie niedokonania czynności, o której mowa w ust. 1, roszczenie o ustanowienie prawa do działki po zmarłym przysługuje innym osobom bliskim. Roszczenie to wygasa w terminie 3 miesięcy od dnia powstania. Ustanowienie prawa do działki nie może nastąpić przed upływem terminu wygaśnięcia roszczenia. 3. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, o ustanowieniu prawa do działki rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym, biorąc pod uwagę w szczególności okoliczność, czy osoba uprawniona na podstawie ust. 2, korzystała z działki ze zmarłym. 4. W razie śmierci działkowca niepozostającego w związku małżeńskim, przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio, z tym że roszczenie wygasa w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca.
Zatem w przypadku, gdy zmarły działkowiec pozostawał w chwili zgonu w związku małżeńskim, a jednocześnie współmałżonek był stroną umowy dzierżawy działkowej, z chwilą zgonu działkowca prawo do działki przypada w całości drugiemu małżonkowi (art. 38 ust. 1 zd. 1). Jeżeli małżonek zmarłego działkowca nie był stroną umowy dzierżawy działkowej, to przysługuje mu prawo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w stosunek prawny, z którego wynikało prawo do działki, a więc prawo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w stosunek wynikający z umowy dzierżawy działkowej (art. 38 ust. 1 zd. 2). Wniosek o przejęcie działki przez inną osobęPo wygaśnięciu prawa do działki w następstwie braku oświadczenia współmałżonka o wstąpieniu w prawa zmarłego działkowca ustawa przewiduje możliwość złożenia przez osoby bliskie działkowca (inne niż jego współmałżonek) wniosku o ustanowienie na ich rzecz prawa do działki po zmarłym działkowcu (art. 38 ust. 2 zd. 1). Wskazany wniosek można skutecznie złożyć w terminie 3 miesięcy od daty wygaśnięcia prawa do działki (art. 38 ust. 2 zd. 2). Osoby bliskie mogą więc złożyć wniosek o ustanowienie na ich rzecz prawa do działki po zmarłym działkowcu w terminie od pierwszego dnia po upływie 6 miesięcy od zgonu działkowca (w tym terminie wniosek o wstąpienie w prawa po zmarłym działkowcu może złożyć współmałżonek) do końca 9 miesięcy po dacie zgonu działkowca.
Wyjaśniam również, że osobą bliską jest małżonek działkowca, wstępni, zstępni, rodzeństwo oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia. Należy zauważyć, iż definicja ta bierze pod uwagę jedynie istnienie więzi pokrewieństwa, bez znaczenia jest natomiast faktyczne pozostawanie przez daną osobę w bliskich relacjach z działkowcem. Osoba pozostająca w faktycznym pożyciu z działkowcem (konkubent lub konkubina) nie będzie miała prawa domagać się przyznania jej prawa do działki po zmarłym działkowcu. Spadek po dzierżawcy działki RODOdpowiadając na zadane pytania wskazuję:
Zgodnie z art. 30 ust. 2 ROD nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność.
Uznać należałoby zatem, że w skład masy spadkowej wchodzą wierzytelności wynikające z prawa do nasadzeń i urządzeń znajdujących się na działce, które prawnie stanowiły własność zmarłego członka Związku, wobec czego te składniki majątkowe podlegają dziedziczeniu. Oznacza to, że spadkobiercom przysługuje prawo do mienia znajdującego się na działce
Z racji, że dziedziczenie działki ROD podlega ustawie ROD, a nie ogólnym zasadom dziedziczenia, również kwestie typu rozwód, intercyza, itp. nie mają tu znaczenia, gdyż przepisy ROD mnie wprowadzają takich regulacji. Zważywszy, że naniesienia na działce wchodzą w skład masy spadkowej, mogą również być przedmiotem, z którego wierzyciele dochodzić będą zwrotu długów. PrzykładyPrzykład 1 Pan Jan był właścicielem działki w ROD, z której przez wiele lat korzystał wraz z żoną, panią Marią. Po śmierci pana Jana prawo do działki automatycznie przeszło na panią Marię, ponieważ oboje byli stronami umowy dzierżawy działkowej. Pani Maria kontynuowała użytkowanie działki bez konieczności podejmowania dodatkowych działań formalnych.
Przykład 2 Pani Barbara, samotna działkowiczka, zmarła nagle, nie będąc w związku małżeńskim. Jej córka, która często pomagała jej w uprawach, zgłosiła wniosek o ustanowienie prawa do działki na swoją rzecz. Spełniła wszystkie wymagania formalne i złożyła wniosek w odpowiednim terminie, dzięki czemu prawo do działki zostało jej przyznane.
Przykład 3 Pan Krzysztof mieszkał ze swoją partnerką, panią Anną, która była działkowcem w ROD. Po jej śmierci pan Krzysztof chciał przejąć prawo do działki, jednak nie mógł tego zrobić, ponieważ nie był formalnie jej małżonkiem ani osobą bliską w rozumieniu przepisów ustawy ROD. Prawo do działki przypadło synowi pani Anny, który złożył wniosek w terminie przewidzianym ustawą. PodsumowanieOferta porad prawnych
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale