.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy obowiązkowy staż dla studentów medycyny w języku angielskim jest zgodny z prawem?

• Data: 03-04-2025 • Autor: Marta Słomka

Studenci kierunku lekarskiego w języku innym niż polski (English Division) po zakończeniu 6. roku studiów mają odbyć (i odbywają obecnie) półroczne szkolenie (nazywane przez dziekanat stażem). Osoby, które ten 6. rok odbyły w Niemczech, nie muszą odbywać tego szkolenia. Jest to dla nas niejasna sytuacja i prosimy o sprawdzenie, czy umowa jest legalna i czy takie są faktyczne wymagania. Obawiamy się, że osoby studiujące odbywają to szkolenie bez potrzeby. Tym bardziej że uniwersytet nie dba o ich poprawne odbycie: brak harmonogramu zajęć i tłumacza oraz brak aprobaty dla studentów – w praktyce nie mogą zrobić w szpitalu nic, gdyż nie są traktowani jak lekarze. Dołączamy umowę o szkolenie praktyczne odpowiadające zakresowi części klinicznej programu stażu podyplomowego i o odpowiedź, czy uczelnia postępuje prawidłowo.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy obowiązkowy staż dla studentów medycyny w języku angielskim jest zgodny z prawem?

Warunki przyznania prawa wykonywania zawodu lekarza

Po nostryfikacji dyplomu w celu uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarz powinien podjąć następujące kroki:

 

  1. przystąpić i uzyskać pozytywny wynik z Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego przeprowadzanego przez Centrum Egzaminów Medycznych, przy czym za równoważne ze złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu, uznaje się złożenie z wynikiem pozytywnym Lekarskiego Egzaminu Państwowego albo egzaminu kończącego staż podyplomowy lekarza lub egzaminu końcowego kończącego staż podyplomowy lekarza dentysty,
  2. odbyć staż podyplomowy w Polsce lub uznać staż podyplomowy odbyty za granicą za równoważny w całości lub w części ze stażem podyplomowym obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej (decyzje wydaje Minister Zdrowia – wniosek składa się do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego).

 

Powyższe wynika z art. 5 ust. 2-14 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

 

Tak więc obecnie odbycie stażu podyplomowego lub uzyskanie uznania stażu podyplomowego odbytego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest warunkiem przyznania prawa wykonywania zawodu w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów, z wyjątkiem osób posiadających kwalifikacje uzyskane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, spełniające minimalne wymogi kształcenia określone w przepisach prawa Unii, które uznawane są w sposób automatyczny.

 

Zatem obecnie warunkiem przyznania prawa wykonywania zawodu wobec osób posiadających: dyplom ukończenia studiów lekarskich lub lekarsko-dentystycznych wydany przez polską szkołę wyższą, dyplom wydany przez państwo inne niż państwo członkowskie Unii Europejskiej, który został uznany za równoważny zgodnie z odrębnymi przepisami oraz spełnia minimalne wymogi kształcenia określone w prawie Unii, lub dyplom wydany w innym państwie niż państwo członkowskie Unii i świadectwo złożenia LEW albo LDEW, które jednocześnie spełniają warunki przewidziane ustawą.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej

Ponadto zgodnie z art. 55 Dyrektywy 2005/36/WE – bez uszczerbku dla przepisów dotyczących swobodnego świadczenia usług państwa członkowskie Unii Europejskiej wymagające od osób, które zdobyły kwalifikacje zawodowe na ich terytorium, odbycia praktyk przygotowawczych lub zdobycia stażu zawodowego celem uzyskania akceptacji funduszu ubezpieczeń zdrowotnych, zwalniają z takiego obowiązku osoby posiadające dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji lekarzy lub lekarzy dentystów uzyskane w innych państwach członkowskich. Co prawda, prawo polskie nie przewiduje takiego wymogu, jednak znajomość tej zasady może przydać się obywatelom polskim składającym wniosek o uznanie kwalifikacji w innym państwie członkowskim Unii.

 

Państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do uznawania kwalifikacji zawodowych nie tylko obywateli innych państw członkowskich Unii, ale także własnych obywateli.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Staż po 6. roku studiów

Istotą dyrektywy 2005/36/WE jest automatyczne uznawanie przez państwo przyjmujące dyplomów lekarskich i dentystycznych i związanych z nimi kwalifikacji zawodowych uzyskanych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, wliczając w to staże. Realizacja modelu automatycznego uznawania kwalifikacji lekarzy i lekarzy dentystów jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy kształcenie w poszczególnych państwach członkowskich Unii zostało skoordynowane i realizuje określone w dyrektywie minimum programowe. W niektórych przypadkach do wykonywania zawodu w danym państwie członkowskim Unii nie wystarcza posiadanie samego dyplomu ukończenia studiów. Z tego względu, oprócz dyplomu, w obwieszczeniu tym wskazane są także odpowiednie świadectwa towarzyszące (świadectwa potwierdzające odbycie stażu, praktyki lub złożenia egzaminu), które łącznie z dyplomem stanowią podstawę uznania kwalifikacji.

Jest to zatem legalne rozwiązanie wynikające z przepisów prawa. Jeśli staż odbywa się niezgodnie z umową, należy napisać pismo wzywające do uniwersytetu, celem należytego jej wykonywania.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Obserwator z boku

Ania, studentka 6. roku medycyny (English Division), zaczęła obowiązkowy „staż” w polskim szpitalu. Nie dostała harmonogramu, nikt nie mówił po angielsku, a personel nie wiedział, kim jest. Przez dwa miesiące głównie stała pod ścianą i przyglądała się zabiegom. Czuła się jak statysta, nie jak przyszły lekarz.

 

Różne zasady dla tych samych studentów

Tomasz i Felix studiowali razem medycynę w języku angielskim. Felix odbył ostatni rok w Niemczech i nie musiał uczestniczyć w stażu w Polsce. Tomasz nie miał takiej możliwości i został zobowiązany do półrocznego szkolenia – mimo że formalnie ich sytuacja była identyczna.

 

Niepewność prawna

Sara, po zdanym LEW i nostryfikacji dyplomu, była gotowa rozpocząć pracę jako lekarz. Jednak uczelnia poinformowała ją, że najpierw musi odbyć obowiązkowy „praktyczny staż” – mimo że przepisy mówiły co innego. Wysłała pismo do CMKP, by wyjaśnić, czy ten wymóg jest zgodny z prawem.

Podsumowanie

Obowiązek odbywania półrocznego stażu przez studentów medycyny (English Division) budzi poważne wątpliwości co do zgodności z przepisami prawa i równego traktowania. Warto zweryfikować, czy szkolenie to jest rzeczywiście wymagane, a jeśli tak – czy uczelnia organizuje je zgodnie z zawartą umową i standardami kształcenia.

Oferta porad prawnych

Oferujemy pomoc prawną online w sprawach związanych z obowiązkowym stażem, nostryfikacją dyplomu oraz uznawaniem kwalifikacji medycznych. Przygotowujemy również indywidualne pisma do uczelni i instytucji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, Dz.U. 1997 nr 28 poz. 152

2. Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Tekst mający znaczenie dla EOG)

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Słomka




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu