.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nie uznanie dziecka a dziedziczenie po ojcu

• Autor: Iryna Kowalczuk

Mój ojciec mnie nie uznał jako swojego dziecka, płaci alimenty, ale nie dał mi swojego nazwiska. W akcie urodzenia mam wpisane tylko jego prawdziwe imię i nazwisko matki. Czy będę mogła dziedziczyć po ojcu jako nieślubne dziecko?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nie uznanie dziecka a dziedziczenie po ojcu

Fot. Fotolia

Czy dziecko nie uznane przez ojca może dziedziczyć?

Pisze Pani, że jest Pani dzieckiem nieślubnym. Pytanie zatem, czy jest Pani dzieckiem uznanym przez ojca, a w praktyce czy zmarły jest wskazany jako Pani ojciec w Pani akcie urodzenia. Jeżeli tak, to jest Pani uprawniona do dziedziczenia po ojcu. W przeciwnym wypadku wcześniej, przed złożeniem wniosku o nabycie spadku po ojcu, musiałaby Pani wystąpić z powództwem o ustalenie ojcostwa (najlepiej dopóki Pani ojciec żyje), choć jest to również możliwe nawet po śmierci ojca, z tym że oczywiście dowiedzenie ojcostwa jest wówczas bardzo utrudnione, ale nie niemożliwe.

Postępowanie o ustalenie ojcostwa

Jak wynika z Pani pytania, Pani ojciec nie jest wprost, z imienia i nazwiska, wpisany do Pani aktu urodzenia, a więc zanim będzie Pani mogła dziedziczyć po nim, najpierw musi Pani przeprowadzić postępowanie o ustalenie ojcostwa. Pozew o ustalenie ojcostwa składa Pani do sądu rejonowego albo właściwego ze względu na Pani miejsce zamieszkania, albo miejsce zamieszkania Pani ojca. W pozwie o ustalenie ojcostwa należy wskazać okoliczności uzasadniające żądanie oraz dowody na jego poparcie poparcie. Mogą to być arówno dowody z dokumentów, jak i zeznania świadków oraz wyniki badań lekarskich.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu