Czy muszę stawić się na spotkanie z pracodawcą przebywając na zwolnieniu lekarskim• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jestem zatrudniona w korporacji. Przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca poprosił mnie o spotkanie. Spodziewam się, że chce mi wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. Czy muszę stawić się na spotkanie z pracodawcą, będąc na zasiłku chorobowym? |
Fot. Fotolia |
Nie. Będąc na zwolnieniu lekarskim nie musi Pani przychodzić na spotkanie z pracodawcą. Nie może on także w tym czasie wręczyć Pani wypowiedzenia zmieniającego. Może co najwyżej zaproponować Pani porozumienie stron, ale nie musi się Pani na nie godzić.
Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
Przepis wyraźnie ustanawia ochronę pracownika przed modyfikacją stosunku pracy (i wypowiedzeniem definitywnym) w czasie, gdy jest on nieobecny w pracy z powodu choroby.
Dodatkowo, zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) – ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Dodać do tego należy, iż niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, a także skutkować obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia za ten okres.
Słowem, nawet jeśli ma Pani na zwolnieniu adnotację, że „chory może chodzić”, to nie może Pani stawić się w pracy na rozmowę z pracodawcą. Będzie to niezgodne z celem zwolnienia i może doprowadzić do odebrania Pani zasiłku za cały okres choroby.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale