.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy można zostać kuratorem i opiekunem prawnym partnera?

• Opublikowano: 26-03-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Staram się o uzyskanie opieki prawnej nad osobą chorą na Alzhaimera (partner, z którym żyję 25 lat, który ma żonę i 2 synów). Sąd ustanowił kuratora „w celu ochrony praw uczestnika postepowania” w osobie starszego syna partnera, który od ponad 10 lat nie kontaktował się w żaden sposób z ojcem i który jest bardzo źle do mnie nastawiony. Czy mogę w jakiś sposób wnosić o zmianę kuratora i zostać kuratorem partnera? Wiem, że chodzi o pieniądze i o to, by jakoś uprzykrzyć mi życie. Wystąpiłam za pośrednictwem prokuratora o opiekę, bo nie mam żadnych praw i były problemy np. z lekarzem itp. Oboje jesteśmy emerytami. 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy można zostać kuratorem i opiekunem prawnym partnera?

Kurator procesowy a opiekun prawny

Kurator jest ustanawiany na czas trwania postępowania, zwykle jest nim inna osoba niż docelowy opiekun prawny. Kurator procesowy i opiekun prawny to dwie różne instytucje prawa i różny jest cel ich ustanowienia.

 

Kurator procesowy nie zajmuje się finansami i zarządem majątkiem osoby mającej zostać ubezwłasnowolnioną. Ma on za zadanie chronić praw tej osoby wyłącznie w toku postępowania o ubezwłasnowolnienie. Kurator dba o to, aby nie zostały naruszone prawa osoby jako strony postępowania sądowego o ubezwłasnowolnienie.

 

Zgodnie z art. 176 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „jeżeli wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem ubezwłasnowolnionego całkowicie powinien być ustanowiony przede wszystkim jego małżonek, a w braku tegoż – jego ojciec lub matka”.


Stosownie do art. 149 § 1 „gdy wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej”.


Z kolei § 2 art. 148 jeżeli opiekunem nie została ustanowiona osoba wymieniona w paragrafie poprzedzającym, opiekun być ustanowiony spośród krewnych lub innych osób bliskich pozostającego pod opieką albo jego rodziców.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyznaczenie osoby przez sąd

Według treści § 3 art. 148 w braku takich osób sąd opiekuńczy zwraca się o wskazanie osoby, której opieka mogłaby być powierzona, do właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej albo do organizacji społecznej, do której należy piecza nad małoletnimi, a jeżeli pozostający pod opieką przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej albo innej podobnej placówce, w zakładzie poprawczym lub w schronisku dla nieletnich sąd może się zwrócić także do tej placówki albo do tego zakładu lub schroniska.


Sąd dokonując wyboru osoby, która zostanie ustanowiona opiekunem prawnym ubezwłasnowolnionego całkowicie, w pierwszej kolejności rozważa kandydaturę małżonka ubezwłasnowolnionego, następnie jego rodziców, a w dalszej kolejności kandydaturę osoby spośród krewnych ubezwłasnowolnionego lub jego bliskich lub osób bliskich jego rodziców.

Jeżeli wśród rodziny i osób bliskich sąd nie znajdzie osoby, która mogłaby zostać opiekunem prawnym, to wówczas zwrócić się o wskazanie kandydata na opiekuna prawnego do jednostki pomocy społecznej. Nie ma natomiast podstaw aby zmienić kuratora na czas trwania postępowania. Jest to dla Pani zbyteczne ani nie ma Pani podstaw. A kurator i tak nie może zajmować się finansami ani podejmować żadnych decyzji poza procesowymi. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu